Po víkendovém oteplení Teplárny Brno v pondělí ráno přerušily dodávky tepla. Vzhledem k předpovědi počasí je pravděpodobné, že do konce května už je neobnoví, a aktuální topná sezona tak končí. Už nyní je o 17 dnů delší než minulá topná sezóna a o deset dní delší, než je dlouhodobý průměr. Teplárny o tom informovaly v tiskové zprávě.

„Vloni jsme přestali topit už počátkem května, letos chladnější počasí přetrvávalo přece jen o něco déle. Podle předpovědi meteorologů se ale zdá, že toto první přerušení se stane také definitivním ukončením topné sezony 2022/23. Kdyby se však ještě výrazně ochladilo, jsme připraveni v rámci vyhlášky dodávky neprodleně obnovit,“ uvedl generální ředitel tepláren Petr Fajmon.

Teplárny uvedly, že průměrná teplota hlavní části topné sezony od října do dubna byla 5,5 stupně Celsia

„Bylo tedy o 0,4 °C tepleji než v minulé topné sezoně a o 0,2 °C tepleji proti dlouhodobému normálu. Nejchladnějším měsícem byl prosinec s průměrnou teplotou 0,8 °C,“ uvedl finanční ředitel tepláren Přemysl Měchura.

Kombinace teplejšího počasí a snahy o úspory vedly ke snížení spotřeby tepla na straně zákazníků o deset procent

Takzvané otopné období stanovené vyhláškou jministerstva průmyslu a obchodu trvá od září do května, její zahájení a ukončení závisí na průměrné denní teplotě. Přerušení nebo ukončení dodávek tepla přichází poté, co průměrná denní teplota vystoupí nad 13 stupňů dva po sobě jdoucí dny a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles venkovní teploty. Teplárny dodávky obnoví v případě, že dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a meteorologové neohlásí na další den vzestup teplot.