Teplárny Brno v pondělí podruhé v letošní topné sezoně přerušily dodávky tepla do brněnských domácností, institucí i firem. Poprvé přestaly radiátory hřát 5. dubna, o čtyři dny později ale kvůli ochlazení teplo znovu začalo proudit. Nyní teplárny očekávají, že pondělí bude posledním dnem aktuální topné sezony. Informovaly o tom v tiskové zprávě.

Kvůli teplému počasí prodali nejméně tepla

„Topná sezona 2023/2024 se vyznačovala historicky nejnižším prodejem tepla v důsledku teplého počasí. Průměrná teplota byla o 1,8 stupně vyšší než ve srovnatelném období let 2022/23,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. Prodej tepla meziročně klesl o přibližně sedm procent na 2,6 milionu gigajoulů.

Topné období závisí na průměrné denní teplotě

Takzvané otopné období stanovené vyhláškou ministerstva průmyslu a obchodu trvá od září do května, její zahájení a ukončení závisí na průměrné denní teplotě. Přerušení nebo ukončení dodávek tepla přichází poté, co průměrná denní teplota vystoupí nad 13 stupňů dva po sobě jdoucí dny a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles venkovní teploty. Teplárny dodávky obnoví v případě, že dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a meteorologové neohlásí na další den vzestup teplot.

Dva dny bude teplo, pak se ochladí

Meteorologové předpovídají pro jižní Moravu na úterý a středu nejvyšší odpolední teploty 21 až 24 stupňů Celsia, nejnižší ranní teploty sedm až 11 stupňů. Ve čtvrtek se má ochladit přes den na maximálně 20 stupňů a v pátek maxima nepřesáhnou 16 stupňů Celsia. Ranní teploty se v pátek mají pohybovat mezi 11 až 13 stupni.