Z brněnské hvězdárny se o druhém červencovém víkendu pomyslně dokulí desetimetrový nafukovací model planety Země neboli Terralona a o něco menší obdobné nafukovadlo Lunalón. Ty budou vystaveny v sobotu 10. července večer v jezdecké aréně městečka, kde se koná denně o prázdninách oblíbená jezdecká show Geronimo plná akrobatických kousků na hřbetech koní.

Obě makety po setmění ozáří arénu, kde začne show Indiánská pocta matce Zemi. Jde o unikátní projekt městečka, hvězdárny a Zoo Brno. Kombinuje skladby s indiánskými motivy a třemi audiovýklady – za každou instituci jeden. Komentář westernového městečka přibližuje indiánskou mytologii. Vysvětluje, jak například Mohykáni vnímali vznik Vesmíru, připomíná Tanec Slunce národa Siouxů, schopnost některých šamanů předpovědět zatmění Slunce, s nímž si prý prorok Wowoka uměl zapálit dýmku.

Příspěvek od zoo zase popisuje legendu o vzniku národa Siouxů, zároveň ale na příkladu ikonických zvířat Divokého západu bizonů a orlů bělohlavých vysvětluje, jak zahrady chrání přírodu. Třetí část je věnována Vesmíru, hlavně tomu, co by bylo, kdyby Země neměla Měsíc. Program, prokládaný skladbami, ukončí popis hvězd na potemnělém nebi. Vstup na vzdělávací show je zdarma. 

Divoký západ jako na dlani pak přibližuje nová expozice MiniWestern. Rozkládá se na 15 metrech čtverečních a z figurek a domečků vytvořili tento zmenšený svět indiánů a kovbojů grafik Michal Kořán se synem Tobiášem. Jde o unikátní sbírku figurek, která vznikla před 40 lety. Vystavena je poprvé. Součástí dioramatu je městečko Root Town, horská pevnost Fort Red River, indiánská vesnice s mustangy a mezi tím vším si to po širé prérii šine vláček. 

„Za více než 40 let jsem nashromáždil tolik stavbiček z Divokého západu, že zaplní osm kufrů. Na figurky potřebuji jeden. Vytvoření expozice MiniWestern je pomyslným vyvrcholením mé sběratelské kariéry,“ usmál se Kořán. Ten dostal v deseti letech k narozeninám maketu vojenské pevnosti z Divokého západu s prvními figurkami, čímž vlastně celá sbírka vznikla. Postupně ji doplňovaly nové postavičky a domečky. „Později skončila na Šumavě u babičky a dědečka. Když se narodili dva synové, tak jsme si s nimi začali hrát a v podstatě si s nimi hrajeme dosud,“ dodal. 

Vznik expozice podpořilo hudební vydavatelství Blue Lizard a zkrášlí jej kresby domů z městečka od komiksové ilustrátorky Věrky Vybíralové.