Třicet krajských budov dostane na střechu fotovoltaiku, ušetří se miliony

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Nemocnice, školy i sociální zařízení v Jihomoravském kraji by mohly od příštího roku výrazně ušetřit na výdajích za elektřinu. Fotovoltaika na střechách krajských budov by tak mohla, ušetřit příspěvkovým organizacím 10 milionů korun ročně.

 Radní už souhlasili s podáním žádostí o dotace na fotovoltaické systémy pro 30 vybraných budov v rámci předregistrační výzvy Ministerstva životního prostředí.

„Nenápadně vyhlášené předregistrační výzvy jsou pro kraj obrovskou příležitostí. Je tu možnost velmi rychle a účinně snížit energetickou náročnost všech budov, které patří Jihomoravskému kraji.  Jsme samozřejmě připraveni v příštích letech připravovat a přihlašovat další projekty,“ řekl hejtmanův náměstek pro životní prostředí Lukáš Dubec.

Budovy v majetku kraje mají výrazně vyšší výdaje za elektřinu kvůli náročnému provozu. Domov seniorů u Františka například zaplatil jen v roce 2019 za elektřinu téměř dva miliony korun. Pokud by se na střeše domova letos postavila elektrárna, ušetří domov jen v příštím roce přes půl milionu.

„Roční úspory na energiích by dohromady pro všech 30 budov činily mezi osmi až deseti miliony korun,“ dodal hejtmanův náměstek pro regionální rozvoj Jan Zámečník.

Dotace budou vypláceny z tzv. Modernizačního fondu Evropské unie, který pro období 2021-2030 nabídne pobídky ve výši cca 150 miliard Kč. Umožní investice do modernizace energetických systémů a zlepšení energetické účinnosti. V rámci České republiky jej spravuje Státní fond životního prostředí.

Mezi takové, které byly zahrnuty do žádosti o dotaci v rámci Modernizačního fondu, patří například Domov u Františka, Střední škola polytechnická Brno, Domov Horizont, nemocnice spravované krajem nebo třeba LILA Domov pro postižené děti v Otnicích.