Pomoc jihomoravských záchranářů potřebovalo v sobotu několik cyklistů. Na Brněnsku ošetřili ženu, která si po pádu z kola poranila nohu. Na Blanensku zasahovali u muže středního věku, jenž se zranil při sjíždění takzvaného singletrailu. Z lesa jej pomáhali dostat také hasiči. Nedaleko Brněnské přehrady na kole zkolaboval muž seniorského věku, jenž v důsledku zástavy oběhu zemřel. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

K přehradě letěl i vrtulník

Za cyklistou k Brněnské přehradě vyrazila pozemní lékařská posádka, terénní speciál i vrtulník. „Pacient utrpěl zástavu oběhu. Pomoc poskytli na základě rad našeho operátora laici, kteří byli na místě, na resuscitaci pak navázali zdravotníci. Přes obrovské úsilí všech zúčastněných se však oběh pacienta obnovit nepodařilo,“ uvedla Bothová.

Zdravotníci museli jít k cyklistovi kus cesty pěšky

Vrtulník zasahoval také na Blanensku, kde se zranil muž v lese poblíž Jedovnic. „Zdravotníci dojeli na nejzazší možné místo a dále pokračovali pěšky. Pacientovi poskytli kyslíkovou terapii. Následně předali zajištěného cyklistu hasičům, kteří jej za pomoci palubního jeřábu transportovali vrtulníkem k našemu vozu. Sanitka pak středně těžce zraněného muže převezla k další péči na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno,“ doplnila Bothová.

Nepřeceňujte síly, upozorňují záchranáři

Záchranáři vyzývají, aby lidé při cyklistice nepřeceňovali své síly, neměli v uších sluchátka, dodržovali pitný režim, avšak nepili alkohol. Nabádají také k tomu, aby zkontrolovali technický stav hlavně brzd kola a používali helmu.