Žalobu odmítl Nejvyšší správní soud (NSS). Pochybení spočívalo v tom, že úřad bez výběrového řízení zadal společnosti Promopro zakázku na zajištění audiovizuálního vybavení pro akce konané v rámci českého předsednictví v EU v první polovině roku 2009.

NSS v rozhodnutí, na které upozornil server Aktuálně.cz, uvedl, že není úlohou justice rozhodovat o řešení interních problémů či konfliktů uvnitř moci výkonné. Zvláště to prý platí v situaci, kdy jednou ze stran je servisní organizace vlády a druhou pak orgány finanční správy.

"Je evidentní, že tento typ konfliktů je efektivnější řešit právě v rámci moci výkonné, případně včetně řešení na úrovni jejího vrcholného orgánu – vlády České republiky," stojí v odůvodnění dostupném v soudní databázi.

Úřad vlády v roce 2014 podal žalobu proti definitivnímu rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství o odvodu do státního rozpočtu. Městský soud v Praze ji zamítl. Úřad vlády sepsal ještě kasační stížnost, na jejímž základě sice NSS zrušil rozhodnutí městského soudu, ale jen proto, aby sám žalobu odmítl. Justice ji prý vůbec neměla řešit.

"V projednávaném případě stát (ani stěžovatel sám jako organizační složka státu) na žádných právech zkrácen nebyl. A do práv kohokoli jiného rozhodnutí žalovaného zasáhnout nemohlo s ohledem na to, jak jsou vymezeni účastníci řízení," napsali soudci nevyšší správní instance.

Úřad vlády v minulosti ve snaze vyhnout se odvodu argumentoval například tím, že sám byl poškozený v trestní kauze Promopro. Poukazoval také na to, že za správní delikt již byl sankcionován Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, který mu uložil pokutu 1,2 milionu korun.

Firma Promopro zajišťovala během českého předsednictví EU v roce 2009 dodávky audiovizuální techniky na konference, zakázku získala v roce 2008 bez výběrového řízení. Policie se začala případem zabývat v roce 2011. Podle jejího zjištění byla smlouva nastavena tak, že si Promopro mohlo jednostranně a neomezeně diktovat ceny, a zakázka pak byla předražena o 388 milionů korun.

Celkem justice v kauze Promopro potrestala devět podnikatelů. Nejpřísnější tresty dostali někdejší šéf Promopra Jaroslav Veselý a jednatel hlavní subdodavatelské firmy NWDC Vlastimil Maxa. Oba si mají odpykat devět let vězení. Případ ještě řeší Nejvyšší soud.