Ústavní soud (ÚS) potvrdil verdikt, kvůli kterému nelze na internetovém úložišti Ulož.to vyhledat a stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Odmítl stížnost společnosti petacloud, dříve Uloz.to cloud. Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze z roku 2021, jedno z nejdůležitějších k autorským právům na internetu, loni potvrdil také Nejvyšší soud. Provozovatelé serveru už dříve označili verdikt za hrozbu pro svobodný internet a podali ještě ústavní stížnost. Stručné usnesení, kterým ji soud odmítl, je dostupné v jeho databázi.

Nezjistili žádné pochybení

„ÚS v posuzované věci nezjistil žádné kvalifikované pochybení, jež by bylo způsobilé zapříčinit tvrzené porušení práv stěžovatelky, neboť obecné soudy se předmětnou věcí řádně zabývaly,“ stojí v usnesení. Provozovatelem služby Ulož.to je společnost Cloud Platforms, která sídlí na stejné mostecké adrese jako petacloud, má také stejné členy správní rady.

Žalobu podala Dilia

Žalobu podávala organizace Dilia, která zastupuje autory a další nositele autorských práv. Verdikt se kromě Pelíšků týkal například snímků Kobry a užovky, Ostře sledované vlaky a Vesničko má středisková. Server pro nahrávání, sdílení a stahování souborů Ulož.to musel zajistit, aby veřejnost nemohla vyhledat, a tudíž ani stáhnout, soubory s názvy těchto filmů v konkrétních formátech, například avi nebo mp4.

Chtěli výraznější omezení serveru

Agentura chtěla dosáhnout ještě výraznějšího omezení činnosti serveru, který podle Dilie umožňuje svým uživatelům systematicky porušovat autorská práva k filmům, hudbě i dalším dílům. Vrchní soud ale ve svém rozhodnutí zdůraznil, že povinnost omezit vyhledávání a stahování lze i do budoucna uložit jen u konkrétních děl, kde se prokáže porušování autorských práv. Server totiž těžko může paušálně kontrolovat obsah všech souborů, které tam uživatelé vloží.

Pelíšky tam nenajdete

Když se v tuto chvíli uživatel pokusí na adrese ulozto.cz najít film Pelíšky a další díla, kterých se žaloba týkala, neuspěje s vysvětlením, že na vyhledávací dotaz nebylo nic nalezeno. Pelíšky natočil režisér Jan Hřebejk – jeho předchozí film Šakalí léta i následující snímek Musíme si pomáhat k dnešku vyhledávat i stahovat lze.

Službou Ulož.to se justice zabývala i v dalších řízeních

Ústavní soud v červenci podle informací provozovatele služby odmítl dvě stížnosti TV Nova, která žádala, aby petacloud znemožnil stahování konkrétních děl bez ohledu na jejich název či výraz, pod kterým je uživatelé vyhledávají. Petacloud to vnímal jako snahu o nucené zavedení obecného dohledu a kontroly všech souborů na platformě. „ÚS opět potvrdil, že Ulož.to funguje v souladu se zákonem a potvrdil i nelegálnost předběžných opatření, které požadovala TV Nova,“ uvedl ve vyjádření pro média člen správní rady petacloud Jan Karabina.