Zdržení jsou převážně v minutách, někdy ale vůz zůstane stát v koloně a nemůže se hnout. V Brně se pracuje na dálnicích D1, D2, ale i v ulici Dornych, Svatopetrská nebo Koliště a na dalších místech. Na celé jižní Moravě má záchranka denně kolem 300 výjezdů. Problémy zaznamenali i hasiči.

Podle mluvči jihomoravských záchranářů Michaely Bothové kumulace uzavírek negativně ovlivňuje čas dojezdu. "My uzavírky dopředu známe, ale je jich tolik, že i když zvolíme optimální trasu, narazíme na další uzavírky. Ucpané jsou pochopitelně i boční uličky, takže ve špičkách mnohdy nejsme schopni projet. Přitom každá sekunda se počítá a každé zdržení může mít vliv na zdraví pacientů."

Nejzávažnější je, když jsou uzavírky na páteřních dopravních komunikacích. Právě takové jsou nyní na jihu města. Na příjezdu po dálnici D2 se opravuje úsek mezi obchodními centry Olympia a Avion. Z jedné kolony mohou vjet řidiči do několika dalších, ať už se vydají po dálnici D1 ve směru na Prahu, nebo do centra města přes Svatopetrskou. Komplikace vznikají i kvůli přeložení tramvajové trati z Dornychu na Plotní. Zatímco dříve fungovaly obě souběžné ulice směrem do centra i z něj, nyní se nedá projet po Dornychu a Plotní je přetížená.

Někdy nastává i situace, že sanitka zůstane na chvíli stát v koloně. "Řidiči aut se snaží řidičům našich vozů pomoct, ale mnohdy prostě nemají kam uhnout," dodala Bothová. V takovém případě sanitka musí počkat, až se z kolony dostane. Pokud je například na dálnici taková kolona, že jsou jízdní pruhy ucpané, může ve výjimečných případech vyslat jinou posádku. "Poradit si ale musíme v každé situaci a musíme dodržet dojezdovou dobu 20 minut," říká mluvčí.

Problémy kvůli uzavírkám mají i hasiči. "Nastávají hlavně na dálnicích. Někdy se nelze na místo dostat a musíme vyslat jinou posádku z opačného směru, aby zastavila u nehody v protisměru. Dopravní omezení máme zmapovaná, takže vysíláme jednotky i z více stran," řekl dnes mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Podle něj se hasiči k zásahu ale vždy dostanou.