V Boskovicích vystavují celoživotní dílo rodáka Otakara Kubína

Umělecká díla a věci z pozůstalosti malíře Otakara Kubína vystaví Muzeum regionu Boskovicka. Na výstavě, která potrvá do 24. listopadu, návštěvníci uvidí obrazy věnované malířovu rodišti, tedy Boskovicím, a další díla zapůjčená z galerií.

  • Foto

    ilustrační, artplus.cz

Novinářům to v pondělí prozradil kurátor výstavy Petr Ingerle. Výstava má dvě části - první představí mezinárodní rozměr umělcovy tvorby a druhá je věnovaná rodným Boskovicím.

"Rozhodli jsme se udělat osu lokalit, ve kterých se Kubín pohyboval. Boskovice jako jeho rodné město, Paříž, kde získal poprvé mezinárodní věhlas a Simiane, kde tvořil svá nejslavnější díla," řekl Ingerle.

Pořadatelé si zapůjčili malířova raná díla z Moravské galerie v Brně. Jeho další tvorbu z pozdějších let získali například z Národní galerie. První část výstavy tak tvoří zhruba 40 obrazů a desítka kreseb a materiálů z pozůstalosti, například fotografií, korespondence nebo katalogů.

Druhá část se věnuje obrazům, které Kubín namaloval po návratu z Francie do Československa v 50. letech a poté daroval Boskovicím. Tvoří ji asi 30 uměleckých děl.

Součástí výstavy budou také fotografie Pavla Váchy, který vytvořil sérii uměleckých dokumentárních fotografií zachycující Kubína v posledních letech jeho života ve Francii

Zdroj: 
čtk