V Jihomoravském kraji dnes zavřely stovky škol. Brněnskému magistrátu nahlásilo zapojení do celorepublikové výstražné stávky přes sto mateřských a základních škol. Krajem zřizovaných škol stávkuje 87, většinou jde o střední školy a gymnázia. Všechny základní školy a část mateřských dnes přerušily provoz také v Blansku, Hodoníně, Břeclavi a dalších obcích. Ve Znojmě stávkuje šest mateřských a pět základních škol, v provozu je pouze základní škola v Příměticích a mateřská škola v Mramoticích. Vyplývá to z odpovědí zástupců samospráv a webových stránek měst. Na jižní Moravě je přes 680 mateřských škol, více než 490 základních škol a téměř 130 středních škol.

Odbory stávkou usilují mimo jiné o více peněz pro školství

Nelíbí se jim také návrh nařízení vlády, který by měl snižovat maximální počty hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu. Poukazují na to, že to povede ke snížení kvality výuky. Chtějí také zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes v Brně uvedl, že kolem stávky ve školství kolují nepravdivé informace. Nebudou se masivně rušit nepedagogická místa ani rozdělené třídy, řekl.

Zapojilo se 74 procent škol v regionech

Podle školských odborů se do stávky zapojilo v různé míře 74 procent regionálních škol. Na jižní Moravě evidují desítky zařízení, které se stávku rozhodly viditelně podpořit, ale práci nepřeruší. Patří mezi ně třeba soukromé gymnázium v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Ředitel školy Stanislav Laštůvka uvedl, že jako soukromá škola se rodičům zavázala k výuce. Pedagogický sbor ale s důvody stávky souhlasí a žákům je vysvětluje.

Gymnázium zůstalo otevřené

Otevřené dnes zůstalo také brněnské gymnázium na třídě Kapitána Jaroše. „Důvodům stávky rozumíme, nesouhlasíme s výrazným snižováním odučených hodin. Kdo chce, mohl si za symbolickou cenu koupit placku s nápisem Jaroška proti škrtům ve školství. Podporujeme ale požadavky odborů, ne stávku. Jsem proti nátlakovým akcím a spíše prosazuji jednání. Myslím, že asociaci ředitelů se nakonec podařilo upravit původní návrh, který by byl pro řadu škol včetně nás likvidační, do podoby, z které sice nejásáme, ale jsme schopni ji snést,“ řekl ředitel gymnázia Jiří Herman.

Ředitelé doufají, že je rodiče pochopí

V Brně se do protestní akce zapojilo 107 mateřských a základních škol. „Stávka je jednou z krajních možností, jak mohou pracovníci vyjádřit své obavy o vývoj školství v České republice, případně stanovit své požadavky na zlepšení situace v oboru. Ředitelé a ředitelky škol zapojených do stávky jsou si vědomi možných komplikací pro rodiče dětí. Zároveň však doufají, že je rodiče či zákonní zástupci v nastalé situaci pochopí,“ uvedla radní pro školství Irena Matonohová (STAN).

Nabídli školákům náhradní program

Děti, kterým dnes odpadla výuka, mohou v Brně strávit den třeba v zábavním centru Vida! To s ohledem na stávku v pondělí výjimečně otevřelo. Blansko nabídlo školákům v čase od 9:00 do 12:00 zdarma bruslení na zimním stadionu, děti v Kuřimi mohou celé dopoledne strávit na plavání.