V Jihomoravském kraji příští rok začne několik významných staveb. Brno chce po dekádách příprav zahájit budování koncertního sálu, navíc už staví víceúčelovou halu u výstaviště. Hejtmanství plánuje opravit S-Centrum v Hodoníně a postavit sanatorium v Pasohlávkách. Kulturním akcím plánovaným na rok 2024 vévodí mezinárodní festival Janáček Brno.

Brnu by se mělo ve druhé polovině roku 2024 výrazně ulevit v dopravě. Postupně se budou dokončovat stavby na velkém městském okruhu, konkrétně na úseku od Tomkova náměstí po křižovatku s Rokytovou ulicí, stejně jako na úseku v Žabovřeské ulici, rozšířeném na dvojnásobek. Pravděpodobně by také do konce roku měla skončit úprava nábřeží Svratky od Uhelné ulice až téměř k Riviéře. Nejenže tak bude jižní část městského okruhu znovu lépe průjezdná, ale obyvatelé města by také měli vidět přínosy upraveného koryta. Místo kamenných kolmých zdí, které dříve řeku uzavíraly, mají být po celé délce upravovaného toku promenády a cyklostezky.

Z významnějších dopravních staveb na jižní Moravě má být hotový na podzim také úsek dálnice D55 mezi Bzencem a Moravským Pískem a od prosince se má začít jezdit po dvou kolejích a elektricky vlakem z Brna do Zastávky na Brněnsku.

Mezi největší investiční akce příštího roku patří v Brně zahájení výstavby Janáčkova kulturního centra

Magistrát je nyní ve fázi výběru zhotovitele. Soutěžní cena na stavbu koncertního sálu pro Filharmonii Brno je 2,4 miliardy korun, práce potrvají nejméně tři roky. Pokračovat bude také stavba multifunkční haly na výstavišti téměř za šest miliard korun.

Jihomoravský kraj zahájí stavbu Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku

Léčebně-rehabilitační ústav vyjde na 784 milionů korun. Hejtmanství také na jaře plánuje zahájení opravy domova pro seniory S-centrum v Hodoníně poničeného tornádem. Rekonstrukce vyjde téměř na půl miliardy korun. Nové sídlo v areálu Fakultní nemocnice Brno chce začít stavět Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, které již vybralo zhotovitele. Vyjde přibližně na dvě miliardy korun.

Na Zelený čtvrtek 28. března se po kompletní dvouleté obnově otevřou zahrady zámku v Lysicích na Blanensku. Práce vyšly na 193,5 milionu korun a skončily v prosinci. Začít by měly stavební práce na zámcích ve Valticích, Lednici a na hradě Veveří, záležet ale bude na přiznání dotací, o nichž by mělo být rozhodnuto na jaře 2024.

V kulturní nabídce na rok 2024 má významné místo hudba

V listopadu se po dvou letech uskuteční další ročník operního a hudebního festivalu Janáček Brno s mezinárodním obsazením. Přehlídku zahájí Výlety páně Broučkovy v režii Roberta Carsena a v koprodukci operních domů v Brně, Madridu a Berlíně. Ve Znojmě se v létě uskuteční 20. ročník Hudebního festivalu. Organizátoři připravují ve vlastní produkci inscenaci Juditha triumphans Antonia Vivaldiho. Brněnský letní hudební festival Pop Messe čeká stěhování. Po třech ročnících za Lužánkami se poprvé uskuteční na Velodromu.

Příští rok lze označit jako definitivní překonání covidové krize na brněnském výstavišti. Veletrhy Brno totiž v dubnu po šesti letech uspořádají veletrhy zemědělské techniky Techagro. Jde o jednu ze dvou akcí, která spolu s přidruženými výstavami dokáže zaplnit většinu pavilonů v areálu.