V moravské metropoli roste 1492 druhů planých nebo samovolně zplanělých rostlin, z nichž 255 patří mezi ohrožené druhy. Vyplývá to z nejnovější studie, která zmapovala výskyt planých rostlin v Brně. Botanici z Masarykovy univerzity (MU) pod vedením Zdeňky Lososové na studii pracovali více než 10 let a rozšíření druhů zdokumentovali na jednotlivých mapách. Informoval o tom mluvčí univerzity Radim Sajbot.

Ve městě se vyskytuje řada zavlečených rostlin

„Kromě původních rostlin, kterým vyhovují některé městské biotopy, se ve městech nachází řada druhů zavlečených z jiných oblastí. Ty do městského prostředí přinesli lidé – ať už úmyslně jako okrasné rostliny, které posléze zplaněly a začaly se šířit, nebo neúmyslně jako plevele a různé rostlinné příměsi zavlečené nejčastěji s půdou a osivem,“ řekla vedoucí týmu Zdeňka Lososová z Přírodovědecké fakulty MU.

Každá rostlina má svůj příběh

Každá z rostlin, které se ve městě vyskytují, má podle botaniků svůj příběh. Některé jsou svědky zániku původní krajiny, jiné využily a obsadily nová stanoviště, jakými jsou štěrkoviště, chodníky nebo paty a spáry zdí. Jasně žlutými květy v létě upoutá například rozchodník suchomilný, který se šíří v tramvajových a železničních štěrkových kolejištích. Sukulentní růst rozchodníku umožňuje vyrovnat se s horkem a suchem.

Našli 225 ohrožených druhů včetně koniklece

Botanici v Brně našli také 255 druhů ohrožených rostlin. Většina se vyskytuje ve zvláště chráněných územích, např. na Stránské skále, Hádecké planince nebo Kamenném vrchu. Ikonickou ohroženou rostlinou města Brna je koniklec velkokvětý, jehož květy v rezervaci na Kamenném vrchu obdivovalo i letos v březnu množství návštěvníků. Méně početné populace koniklece lze vidět i na dalších chráněných lokalitách ve městě.

Jelení jazyk najdeme v opuštěných studnách

Některé ohrožené rostliny vegetují v zastavěné části města. Třeba jelení jazyk celolistý, kapradina, která přirozeně roste na suťovištích v stinných lesnatých údolích. Běžně ji uvidíme v Moravském krasu při procházce v okolí Punkevních jeskyní. Ve městě roste jelení jazyk ve starých opuštěných studnách, kde má dostatek vzdušné vlhkosti. Jiným zajímavým a nepříliš známým ohroženým druhem je průtržník chlupatý, rostoucí ve spárách dlažby.

Některé druhy se do Brna dostaly z jižní Ameriky či Austrálie

Brno, kdysi přezdívané moravský Manchester, bylo v minulých dvou staletích významným centrem textilního průmyslu. „Některé nepůvodní rostliny jsou svědky této průmyslové historie města, neboť byly s bavlnou a vlnou dováženou z jižní Ameriky či Austrálie zavlečeny na dvory přádelen. Některé z nich ve městě zplaněly, většina rychle vymizela, ale jiné se i po desetiletích ve městě vyskytují,“ vysvětlila Lososová. Takovou rostlinou je například až dvoumetrový pelyněk Tournefortův.