Snad nejdéle trvající povolební jednání o křesla na magistrátu teď zažívá Brno. O tom, jaké bude složení pro nadcházející čtyři roky, nepadlo poslední slovo ale ani dnes. Před novináře předstoupila primátorka Brna a jednička ODS s TOP 09 Markéta Vaňková (ODS) s představou, že chce vytvořit širokou koalici s ANO, KDU-ČSL se STAN, Piráty i ČSSD. Ona sama by měla zůstat ve stejné pozici, tedy čele radnice. Jejímu výkladu přitakávali budoucí náměstci, Robert Kerndl (ODS) a z řad TOP 09 pak Tomáš Aberl.

Uplynulé čtyři roky nebyly jednoduché, zažili jsme těžké období souvislosti s covidovou pandemií, válkou a ekonomikou. Ty nadcházející roky taky nebudou lehké,“ zdůvodnila širokou koalici Vaňková. Další jednání se zástupci stran by mělo být příští pondělí, to by měli všichni reagovat na její návrh.

ODS s TOP 09 by měla mít v radě Brna čtyři členy, ANO tři, lidovci se STAN dva, po jednom křesle Piráti a ČSSD. V opozici by tak zůstala SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno.

ODS s TOP 09 by měla mít na starosti energetiku, dopravu, kulturu, sport, zdravotnictví a sociální péči. ANO by mělo mít začlenění evropských fondů, investice, územní plán, byty se správou majetku a marketing. Lidovcům by připadlo životní prostředí, školství a prorodinná politika, Pirátům participativní rozpočet a strategický rozvoj, sociální demokracii pak majetek.

Zatím není jisté, zda na návrh Vaňkové kývnou všechny strany. Už dříve takto širokou koalici negoval stávající primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podobně se k této variantě stavěli i zástupci Pirátů. Jasno bude v pondělí.

Koalice by v případě potvrzení měla 46 mandátů. Volby v Brně nyní vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.