Nepotřebné, starší nebo třeba malé kolo, máte takové doma? Nevíte co s ním a na inzerci nemáte náladu? Tak tohle může být akcička přesně pro vás… Můžete totiž konečně vyprázdnit garáž i sklep a ještě udělat dobrý skutek. Stačí přemístit kolo na brněnské výstaviště, organizátor je pak vyspraví a pošle do Afriky, kde získají nový život. Magistrát města Brna o akci informoval v tiskové zprávě.

Díky projektu Kola pro Afriku mohou jízdní kola, která u nás už nenajdou využití, pomáhat na tomto kontinentu. V Gambii, obrazně řečeno, přiblíží děti ke vzdělávání. Sbírka, do níž je možné přispět i nevyužitým cyklomateriálem, se uskuteční od 21. do 23. září v pavilonu Y na brněnském výstavišti.

Ve čtvrtek v čase od 14 do 18 hodin a v pátek od 10 do 18 hodin

„Projekt Kola pro Afriku umožňuje sbírat stará kola, opravit je a poslat do africké Gambie. Tam slouží žákům zapojených škol, kteří se často musejí přepravovat na značné vzdálenosti. Přibližují tak děti ke školám,“ popsal radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl (ODS).

Některá kola jsou podle Kratochvíla také distribuována znevýhodněným dětem v České republice. Do sbírky je možné přinést i cyklistický materiál, který by po opravě mohl ještě sloužit.

Každý dárce dostane malou odměnu v podobě lékárničky, reflexního přívěsku nebo zvonku na kolo

Pro Gambii jsou nejvhodnější kola MTB 26″ s ocelovým rámem, ale využití najdou i jiné typy. Jízdní kola, která se nehodí pro použití v Africe, opraví v sociální dílně v Ostravě i ve věznici v Heřmanicích a lidé si je mohou koupit v benefičním e-shopu www.kolaprokola.cz.

Výtěžek pomáhá financovat celý projekt. Vedle dětí pomáhají kola z České republiky i dospělým.  Spolupracovníci přímo v Gambii se totiž učí kola servisovat a opravovat