Nájemníkům zhruba 70 bytů v Ibsenově ulici v Brně se prodlouží čekání na koupi bytů od města, i když zastupitelé schválili prodej za 158 milionů už letos v červnu. Důvodem zdržení je říjnový zásah policie na bytovém odboru magistrátu, kdy policisté odnesli mimo jiné veškerou dokumentaci k prodeji.

Primátorka Markéta Vaňková (ODS) nechce odhadovat, kdy bude město moct domy prodat. Lidé přitom už mají schválené hypotéky. Domy jsou navíc ve špatném stavu, město do nich kvůli plánovanému prodeji léta neinvestovalo.

Domy jsou ve špatném stavu

Brňané na úterním zastupitelstvu řekli, že už mají schválené hypotéky a že jsou domy ve špatném stavu. Jedna z žen uvedla, že jí vypadlo okno v dětském pokoji a že kvůli plísním by k ní měli zastupitelé přijít na návštěvu „nadýchat se vzduchu“.

„Chápu argumenty lidí bydlících tam, že se do domů neinvestovalo, že jsou ve špatném technickém stavu. To byl jeden z důvodů pro privatizaci. Teď ale nastaly nové skutečnosti, se kterými se musíme vyrovnat,“ uvedla Vaňková.

Prodej se týká bytových domů o třech vchodech, které pocházejí z roku 1967. Konstrukce a vybavení včetně oken je původní, některá okna nelze podle města otevírat a netěsní. Elektroinstalace je z hliníku a v některých bytech vyhořela.

Bez dokumentů nemohli rozhodnout

Zastupitelé měli rozhodovat o návrhu na zřízení zástavního práva, bez dokumentů ale nerozhodli. „Nemám informace, kdy budeme mít dokumenty zpátky. Budeme se dotazovat policie, abychom mohli učinit nějaké další rozhodnutí,“ řekla Vaňková.

Pokud by nebylo možné domy prodat, je podle ní i variantou, že je město vyjme ze seznamu domů k privatizaci a opraví je.

„My jsme o tom podrobně diskutovali, protože to potřebujeme posunout dál. Dovedu si představit více variant, já se netajím tím, že jsem vždy podporovala privatizaci i tohoto domu,“ dodala Vaňková.

Dvě říjnové policejní razie

Policie zasahovala v Brně v říjnu dvakrát. Nejprve obvinila kvůli přidělování bytů na radnici Brno-střed osm lidí.

Po dvou týdnech policisté zasahovali i na magistrátním bytovém odboru a u tehdejšího náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL), adepta na ministra životního prostředí. Právě při tomto zásahu si policie odnesla dokumenty i k prodeji domů v Ibsenově ulici. Policie po druhém zásahu, který měl souvislost s přidělováním bytů, ale i činností jedné z městských firem, obvinila sedm lidí a dvě firmy. Hladík obviněný není.

Brno vlastní bezmála 30 tisíc bytů, což je téměř 15 procent z celkového bytového fondu v moravské metropoli. Zbytek je v soukromém vlastnictví.