Originál přenosného šifrovacího přístroje Enigma je ozdobou výstavy, která se veřejnosti otevře ve středu v Technickém muzeu Brno. Je věnovaná kryptologii, tvoří ji exponáty ze světa šifrování, kódování, sledování a odposlechů. Do Brna ji zapůjčilo Slovenské technické muzeum v Košicích, potrvá do 29. prosince, oznámili organizátoři v tiskové zprávě.

Představí princip fungování i historii kryptologie

„Veřejnost se seznámí jak s principem fungování šifrovacího stroje Enigma, tak i s historií kryptologie od počátků šifrování zpráv až po dnešní aktuální téma kyberbezpečnosti,“ uvedl garant výstavy Radek Slabotínský.

Enigma vznikla už po první světové válce

Enigma, šifrovací stroj založený na pohyblivých rotorech, vznikl už po první světové válce. Původně měl sloužit jako pomůcka pro bankéře a obchodníky, později našel využití v armádě, zejména té německé. Přístroje Enigma sloužily k šifrování komunikace mezi německými jednotkami a velením.

Kód prolomili Poláci

Kód stroje Enigma prolomili už v roce 1932 Poláci, a to za pomocí informací z Francie, poskytnutých německým špionem. Za války pak úspěšně četli tajné depeše nepřítele britští kryptoanalytikové pod vedením Alana Turinga.

Zachovalo se 300 exemplářů stroje

Ve světových muzeích a soukromých sbírkách se zachovalo kolem 300 exemplářů Enigmy. Přístroj uchovávaný ve slovenském muzeu má zajímavou historii. Civilista šifrovací zařazení odcizil při nakládce vlaku před koncem války. Myslel si, že jde o německý ‘psací stroj‘.

Enigmu získal sběratel a prodal ji do muzea

„Po válce ho získal od svého kamaráda, který byl synem zmíněného civilisty, tehdy ještě mladý chlapec, později radioamatér a sběratel vojenských artefaktů. Až pak jako více než devadesátiletý se rozhodl svoji sbírku rozprodat, a právě v roce 2020 jsme od něj tento vzácný exponát získali do našich sbírek,“ popsal spoluautor výstavy Peter Drozd.