V Brně vzniká ultralehké letadlo ve stavebnicové verzi

V brněnské firmě Direct Fly vzniká prototyp ultralehkého letadla s malými požadavky na délku vzletové a přistávací dráhy, které bude majitelům dodáváno jako stavebnice.

  • Foto

    ilustrační, directfly.cz

Na konci příštího roku by mělo absolvovat ověřovací letové zkoušky a po nich se objeví na trhu. ČTK to řekl jednatel Direct Fly Ivo Lederer.

Na vývoji letadla spolupracují experti z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze a odborníci z Direct Fly. Vytvoření letadla v podobě stavebnice, kterou si majitel jednoduše sestaví doma třeba v garáži, podpořila Technologická agentura České republiky (TA ČR).

"Vývoj probíhá ve dvou rovinách. Tou první, která je hlavně naší doménou, jde o to vyvinout jednotlivé díly vysoce prefabrikované tak, aby je majitel mohl jednoduše sestavit dohromady a nemohl při tom udělat chybu," uvedl Lederer.

Druhou rovinou, které se primárně věnují vědci z ČVUT, je vytvořit takovou konstrukci celokovového letadla, aby odpovídalo kategorii UL-LSA STOL. Takové letouny mohou přistát nebo vzlétnout z dráhy velké jen jako fotbalové hřiště.

Hotové letadlo bude mít pravděpodobně nádrže o objemu 100 litrů, což by mu mělo umožnit dolet asi 800 kilometrů. Do jednoho přepravního kontejneru o délce 20 stop (zhruba šest metrů) by se mohly vejít až tři takové stavebnice.

"Perspektivní trhy pro tento typ stavebnicového letadla jsou například Austrálie, jižní i severní Amerika. Letadlo bude ale možné objednat i sestavené," doplnil Lederer.

Po koncepci letounů ve stavebnici byla velká poptávka, uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka. "Jsem si jistý, že sestavovaný prototyp, na kterém se podílí největší kapacity z oboru v tuzemsku, najde nejen na českém trhu velké uplatnění," doplnil.

Zdroj: 
čtk