Nafouknutím modelů denní a noční podoby planety Země, takzvané Terralóny a Temnalóny, začal Festival planet. Návštěvníci si oba modely mohou prohlédnout v Brně na Kraví hoře do neděle 16. července a poté ještě na začátku srpna. Hvězdárna a planetárium Brno pořádá také doprovodný program, například promítání filmů nebo povídání u modelů, řekl ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

Desetimetrový model váží 160 kilogramů

Noční model planety Země je novinkou letošního festivalu. Vznikl v multimediální dílně Visualove. Výroba modelu byla podle jeho autorů náročná, především kvůli tmavým barvám. „Nejnáročnější byla úprava dat ze sondy, která snímkuje planetu Zemi. Museli jsme vyladit barevnost a model zatraktivnit, aby Temnalóna nebyla pouze obyčejná černá koule,“ řekl jeden z tvůrců a multimediální architekt Michal Okleštěk. Výroba jednoho modelu zabere i několik měsíců. Vytištěný grafický podklad na plátně sešívají dvě až tři švadleny, výsledkem je desetimetrový model o hmotnosti 160 kilogramů.

Atraktivní podsvícené modely

Modely jsou podsvícené, což jim dodává na atraktivnosti. „Planety určitě patří k tomu nejlákavějšímu, co na festivalu máme. Lidé pod nimi piknikují, fotí se u nich,“ uvedl Dušek. Od 1. do 8. srpna se k modelům denní a noční Země přidá také model Měsíce, takzvaný Lunalón, Heliosféra zpodobňující Slunce a Marsmeloun představující planetu Mars. V případě příznivého počasí jsou planety vystavené od 14:00 do 23:30.

Součástí festivalu je i doprovodný program

Každý večer jsou od 21:30 v improvizovaném kině na Kraví hoře vedle vodojemu k vidění fantasy či sci-fi filmy. Digitárium brněnské hvězdárny nabídne audiovizuální projekce, například třičtvrtěhodinovou show Pink Floyd’s The Dark Side of the Moon. „Show vznikla u příležitosti 50. výročí vydání desky a brněnské planetárium je třetím planetáriem na světě, které ji uvedlo,“ dodal Dušek.

K dopravě využijte MHD, radí dopravní podnik

Letní kino a modely jsou zdarma, program v digitáriu je zpoplatněn. K dopravě na Kraví horu mohou návštěvníci využít městskou hromadnou dopravu. Při příležitosti festivalu Dopravní podnik města Brna posiluje spoje. „Od 10. do 14. července posílíme tramvajovou linku číslo 4 a autobus číslo 68. Linky budou jezdit častěji v době, kdy bude na festivalu nejvíce lidí, tedy mezi 20:00 a 23:00,“ řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Doležalová.