Za devět dní očekává Eva Burkertová z pořádajícího spolku Kolektiv pro zvířata zhruba tisícovku návštěvníků. Akce nabídne koncerty, besedy, workshopy i ochutnávku veganského jídla. Vegani nejedí žádné živočišné výrobky, vedle masa jsou to i vejce, mléko a podobně.

Festival se koná v Café Práh a je přístupný zdarma. "Chceme ukázat, že veganský životní styl je nejen ohleduplný vůči zvířatům, ale i zdravý a zábavný. Uskuteční se řada přednášek, ukázky vaření, workshopy i koncert s veganskou tématikou," uvedla Burkertová.

Příchozí se budou moci například seznámit s tím, jak lze sestavit veganský jídelníček pro sportovce, jaký je zdravotní přínos rostlinné stravy nebo jídelníček pro začátečníky. Objeví se ale i témata veganství a politika, právní příležitosti nebo veganství v armádě.

"Ve workshopech si zájemci mohou vyzkoušet výrobu domácí kosmetiky nebo jednoduché vaření s ochutnávkou. Tyto workshopy se budou odehrávat v prostorách Mistogalerie na Skleněné louce na Kounicově ulici a v My Kitchen na Husově ulici," doplnila Burkertová.

Zájemce čeká i přednáška o zneužívání zvířat ve velkochovech. "Na to klademe velký důraz. Kvůli tomu všemu Veganfest děláme, abychom šířili povědomí o utrpení zvířat," řekla pořadatelka k sedmému ročníku. Chybět nebudou ani stánky s veganským občerstvením a materiály o rostlinné stravě a ochraně zvířat.

Kolektiv pro zvířata vznikl v roce 2009 a nyní má pět členů. Pořádá celoroční aktivity jako pouliční promítání, protesty nebo happeningy i veganské společenské večery.