V Brně začal mezinárodní kytarový festival, nabídne sedm koncertů

  • Foto

    gotobrno.cz

Návštěvníci se mohou těšit na flamenco, jazz nebo hudbu z Brazílie. O zahájení se postarali interpreti flamenka z Andalusie, a to kytarista David Carmona s dalšími hudebníky a tanečnice Ana Latorre.

Letošní 28. ročník začal v neděli na Biskupském dvoře v Brně a koncerty budou i na Nové radnici. Dnes tam vystoupí kytaristé Marco Battaglia a Bianka Szalaty, o zpěv se postará Ewelina Koniec. V úterý se na Biskupský dvůr vrátí Duo Assad Brothers z Brazílie.

Ve středu je v plánu ruský kytarový skladatel Nikita Koškin s manželkou Marinou Krupkinovou. "Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na dvě skladby, které budou mít světovou premiéru. Navíc se Nikita Koškin po 20 letech vrací na pódia a první koncert zahraje právě v Brně," uvedl umělecký ředitel festivalu Vladislav Bláha.

Ve čtvrtek se představí Paul Galbraith z Velké Británie, v pátek kytarový orchestr a sólisté kurzu. Závěrečné vystoupení opatří trio kytaristy Pedra Navarra.

Součástí festivalu je i Mezinárodní kytarová soutěž Guitartalent. "Vítěz získá kytaru od japonského kytaráře Masaki Sakuraje a zúčastní se finále kytarové soutěže v Tokiu v dubnu 2020," uvedl Bláha.

Zároveň s festivalem se konají mezinárodní kytarové kurzy, kterých se každoročně účastní až 150 kytaristů z Evropy i zámoří. Kurzy povedou účinkující sólisté, ale i světoví pedagogové, jako například kytarová skladatelka pro mládež Maria Linnemannová. Učit bude i Vladislav Bláha.

Zdroj: 
čtk