fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

V brněnské MHD dnes začal neoficiální protest zaměstnanců, spoje ale vyjely

tato

Foto:

DPMB (archiv)

V brněnské MHD dnes začal neoficiální protest, ke kterému v srpnu vyzývali na letácích anonymní "nespokojení zaměstnanci". Stejně nespokojené kolegy nabádali k tomu, aby nejezdili přesčasy, ale jen řádné směny. Dnes se podařilo všechny služby obsadit a vyjely všechny plánované spoje, řekl novinářům dopravní ředitel Jan Seitl. Podle něj od pondělí v podniku přibylo nemocných, řidičům proto vypomohly i zálohy.

Seitl uvedl, že nemocnost kontinuálně stoupá od pondělí, ale mezi středou a dneškem nenastal žádný skok. "Museli jsme aktivovat záložní systém, kdy jezdí záložní řidiči či pracovníci, kteří mají oprávnění k řízení vozidel," řekl. V principu jde o lidi z kanceláří. Podle Seitla podobná situace byla například na přelomu července a srpna, kdy bylo hodně řidičů na dovolené a do provozu museli pracovníci v záloze.

Ve výzvě k protestu se uvádí, že řidiči a dílenští pracovníci si nemají do poloviny října brát "služby z volna", přesčasy si mají vybírat formou náhradního volna a dílenští pracovníci nemají dělat nic nad rámec svých povinností. Důvodem výzvy je podle nepodepsaných autorů dlouhodobě špatná finanční situace, kterou odbory nedokázaly změnit a vedení firmy ji nechce řešit.

Aktuálně vedení podniku a odbory nadále jednají o nové kolektivní smlouvě, platnost té současné vyprší na konci roku. Průměrná mzda řidiče včetně odměn a přesčasů je 40.000 korun. Odboráři letos požadují desetiprocentní růst mezd, zatímco podnik má peníze na pětiprocentní růst a mimořádné odměny na konci roku v případě dobrých finančních výsledků. Podnik má 2600 zaměstnanců, řidičů je zhruba 1400.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT