Restaurace v bývalém Domě stavbařů je ojedinělá svým konceptem, protože každý zákazník si sám jídlo vybere a odnese. V budoucnu bude mít restaurace i vlastní pivovar. Ten naváže na věhlas nejslavnějšího sládka české historie Františka Ondřeje Poupě, který tam vařil pivo pro celé Brno a měl i první pivovarskou školu na světě.

„Rozvolnění po odeznění pandemie nám umožnilo nastartovat zatím jen část toho, co jsme plánovali. Nabrali jsme nové zaměstnance a otevíráme jen pár dní poté, co to vládní regule umožnily,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN jednatel Pivovarského domu Poupě Marek Tichý. Ten se s kolegy věnuje renovaci památek v celém tuzemsku. V minulosti úspěšně oživil i pivovar v Dalešicích, který je známý z filmu Postřižiny Jiřího Menzela. Nyní dokončuje opravu dalšího historického pivovaru a vrací mu původní život.

Pivovarský dům Poupě otevřel hospodu v místech někdejší varny bývalého městského pivovaru, což je lokalita většině Brňanů neznámá, přestože jde o místo v samotném centru jihomoravské metropole, která je pivnicemi proslulá. Tahle pivnice však nepostrádá moderní kabát. „Jde vlastně o koncept bistra. Zákazník si vybere v kuchyni jídlo a společně s pivem zaplatí u kasy. Obsluha bude v hospodě jen ve špičce, aby ulevila zájmu,“ vysvětlil provozní restaurace Lukáš Kvarda.

Milovníkům pěnivého moku ale budou zatím čepovat pivo ze sesterského pivovaru v Dalešicích. „V létě začneme vařit vlastní svrchně kvašené pivo, které dělával ve stejných místech i Poupě. Nechceme ale nic uspěchat. Doba je pro otevírání nových pivovarů velmi složitá,“ dodal Tichý s tím, že přes léto bude podnik garantovat cenu 39 korun za půllitr. Pivo tak bude u Poupěte výrazně levnější než v ostatních podnicích v centru. Ty totiž musely zdražit kvůli ekonomickým ztrátám, způsobeným dlouhým zavřením hospod a restaurací v době koronavirové krize.

„Chceme vyjít vstříc Brňanům, pro které vlastně otevíráme. Do budoucna je naším cílem ještě více posílit povědomí o významu brněnského piva, které má na co navazovat. Přitom povědomí o slavné minulosti místa je stále minimální,“ uvedl Marek Tichý. Na industriální historii místa navazuje i interiér restaurace s historickým strojním vybavením a socha sládka na dvoře podniku.

Pivovar Poupě fungoval v centru Brna od středověku do poloviny 19. století, kdy se v roce 1862 prodalo jeho zařízení v dražbě. František Ondřej Poupě (1753-1805) sládkoval na mnoha místech v českých zemích, v posledních sedmi letech svého života pak v Brně. Je dodnes uznávanou osobností v oboru. Do výroby piva zavedl používání teploměru a pivní váhy, tedy předchůdce hustoměru. Razil vědecký přístup k výrobě piva, čímž se odlišoval od většiny svých vrstevníků.