fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

V chilli papričkách z Kambodži našla potravinářská inspekce koktejl osmi pesticidů

chilli-papricky1-szpi

Foto:

SZPI

V chilli papričkách z Kambodži nalezla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) koktejl osmi druhů pesticidů, přičemž každá z nich byla v zelenině v extrémně nadlimitním množství, informoval v tiskové zprávě mluvčí SZPI Marek Bartík.

Kromě povolených pesticidů byl v papričkách silný insekticid karbofuran, jehož používání je v EU od roku 2008 zakázané. Inspektoři zásilku zachytili společně s celníky.

Hmotnost dané šarže byla 177 kilogramů a dovozcem potraviny je pražská společnost N&C Asian.

Pesticidy jsou obecně látky, které se používají k hubení rostlinných chorob a živočišných škůdců, používají se i k hubení plevele. Insekticidy jsou druhem pesticidů určených k hubení hmyzu. Zjištěné pesticidy mají limit mezi 0,005 až 0,05 miligramu na kilogram. Například fipronilu bylo v papričkách 0,66 miligramu na kilogram, což je stodvaadvacetinásobné překročení limitu. Pesticidy mají nepříznivý účinek na zdraví člověka.

Inspektoři SZPI dovozci nařídili, aby o nevyhovující šarži neprodleně informoval své odběratele, prověřil u nich aktuální skladové zásoby nevyhovující potraviny a případně zajistil její stažení z trhu. Potravinářská inspekce také s firmou zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Na podobný případ už letos inspekce narazila víckrát a jen potvrzuje dlouhodobou statistiku, že nerizikovější jsou potraviny dovážené ze třetích zemí. Naopak nejbezpečnější jsou potraviny vyráběné v Česku.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT