Novou hasičskou zbrojnici mají po sedmdesáti letech v Hruškách na Břeclavsku. Náklady na výstavbu se vyšplhaly na 16,5 milionu korun, přičemž Jihomoravský kraj přispěl třemi miliony. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí hejtmanství Helena Ondřejová.

Hasiči mají v obci 120letou tradici

Hasičský sbor v Hruškách na Břeclavsku má nyní už skoro 120letou tradici a kus historie měla za sebou i dosavadní hasičská zbrojnice postavená v 50. letech minulého století. Po sedmdesáti letech byla budova už v nevyhovujícím stavu a obec se tak rozhodla pro investici do nového objektu.

Nová budova má dvě stání pro požární auta a zázemí pro zhruba 20 hasičů

„Nová budova má teď dvě stání pro požární auta, zázemí pro zhruba 20 členů sboru, hlášení, které už při přípravě a převlékání na výjezd připravuje hasiče na to, co je čeká a kam jedou. Peníze vynaložené na stavby tohoto typu prostě dávají smysl,“ vysvětlil krajský radní pro regionální rozvoj Jan Zámečník (KDU-ČSL). Nová budova stojí na původním místě té staré a je postavena v nízkoenergetickém standardu.

Kraj přispívá obcím na vybavení hasičů

Jihomoravským obcím přispívá kraj v rámci vlastního dotačního programu na výstroj, výzbroj, vybavení, opravy a modernizaci techniky. I letos rozdělil 18 milionů korun mezi celkem 202 jednotek. Na realizaci investičních projektů – staveb a rekonstrukcí požárních zbrojnic, pořízení cisternových automobilových stříkaček a dopravních automobilů přispívá kraj obcím v rámci spolufinancování dotačního programu Ministerstva vnitra – Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Dotace pro jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí.

V červnu rozdělí dalších 48 milionů

Na podporu těchto projektů bude kraj na červnovém zastupitelstvu rozdělovat 48 milionů korun. „Tady v Hruškách si hasiči nové zázemí zaslouží o to víc, že za sebou mají náročné období po tornádu a moderní hasičku tak chápu trochu i jako poděkování za práci, kterou tu odvedli,“ dodal hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).