V Jihomoravském kraji se rozmáhá problematika neregistrovaných sociálních služeb. Upozorňují na to krajští politici či hodonínská radnice. V těchto zařízeních, která ubytovávají seniory, hrozí zvýšené riziko úrazů i neodborná zdravotní či sociální péče. O několik klientů neregistrovaných služeb podle informací České televize (ČT) pečovali třeba v kyjovské nemocnici. Na posledním jednání krajského zastupitelstva navrhla opoziční zastupitelka Karin Šulcová (ANO) usnesení, které kromě jiného ukládá vyzvat ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ke kontrole. Zastupitelé usnesení nepřijali, hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) uvedl, že je třeba jej důkladněji pročíst. Problému si je ale vědom.

„Neregistrovaných zařízení sociálních služeb, tzv. domečků, roste jak hub po dešti. Péči tam přitom poskytují laici, klienti mají proleženiny, jsou dehydratovaní, špatně se tam manipuluje s léky,“ uvedla Šulcová, která vycházela i z reportáže ČT. Zdravotní stav klientů těchto služeb v ní popsali lékaři nemocnice v Kyjově.

V problematice neregistrovaných sociálních služeb vykonává kraj přenesenou působnost

Situaci ve službách, které mají často formu spolku, sám nezmění. „Nemůžeme v tom ale naše seniory nechat. Proto navrhuji usnesení, že zastupitelstvo vyjadřuje hluboké znepokojení nad existencí a rozšířením neregistrovaných zařízení sociálních služeb na jihovýchodní Moravě, která působí mimo zákonnou regulaci. Zastupitelstvo dále vyzývá MPSV k urychlenému zavedení kontrolního mechanismu v podobě inspektorů sociálních služeb,“ uvedla Šulcová.

Grolich připustil, že nezřizované sociální služby jsou problém

„Kraj ani stát ale nemá moc nástrojů na to, aby do toho vstupoval,“ řekl. K usnesení Šulcové se podle něj bez odborného posouzení nelze vyjádřit a zastupitelé jej nepřijali.

Krajský úřad nicméně problém vnímá. „Odbor sociálních věcí by uvítal otevření diskuse na MPSV, jak změnit stávající platnou legislativu v zákoně o sociálních službách, která by vedla k eliminaci zneužívání institutu asistenta sociální péče,“ řekla Alena Knotková z tiskového oddělení hejtmanství. Odbor dostal několik podnětů z úřadu práce, spolupracuje s obcemi na Hodonínsku a Kyjovsku.

Před neregistrovanými domy varoval i odbor sociálních věcí a školství hodonínské radnice

„Oficiální registrace od krajského úřadu zaručuje, že sociální služba splňuje stanovené standardy – od kvalifikovaného personálu po hygienické a bezpečnostní požadavky. U neregistrovaných domů však tato záruka chybí. Výsledkem je několik rizik,“ napsala v městském zpravodaji Michaela Klepáčová.

Mezi hlavní rizika patří nevhodné prostředí

„Většina těchto zařízení není kolaudována pro potřeby seniorů. Často nejsou bezbariérová, chybí označení prostorů, což může být zvlášť nebezpečné pro klienty s demencí. Absence signalizačního zařízení také zvyšuje riziko, že pomoc dorazí pozdě. Extrémní riziko hrozí v případě požáru či jiné živelné katastrofy,“ uvedla Klepáčová. Dalším problémem podle ní je, že se o klienty mnohdy stará nekvalifikovaný personál, nedostatečná je péče o hygienu a komplikace může způsobit i absence polohování.

Podle informací ČT se neregistrované sociální služby často nacházejí v rodinných domech nebo patrech bytového domu, celkem je v kraji odhadem přes 300 takových lůžek. Lidé obvykle platí za ubytování, stravu a hygienické potřeby či pomůcky 15.000 až 18.000 korun měsíčně, k tomu ještě příspěvek na péči odvozený od stupně závislosti na pomoci jiných. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČT řekl, že na řešení situace bude stát spolupracovat s kraji i živnostenskými úřady.