Náklady na pořízení návěsu a vybavení jsou sedm milionů korun, roční provoz vyjde na 2,5 milionu korun. Mluvčí kraje Monika Brindzáková ještě řekla, že Kraj dá 7,5 milionu, Brno věnuje milion, další zhruba milion dají ostatní partneři. Laboratoř bude sloužit začínajícím podnikatelům i školám.

Kraj schválil peníze na pojízdnou laboratoř už dříve, v týdnu schválili milion na provoz radní Brna. Peníze z města poslouží na provozní náklady, například na spotřební materiál k zabezpečení výuky, vybavení kamionu i na služby spojené s údržbou nebo nákupem pohonných hmot.

Jihomoravské inovační centrum loni zprovoznilo ve svých prostorách v Brně první otevřenou digitální dílnu pro veřejnost nazvanou Fab Lab (Fabrication Laboratory neboli výrobní laboratoř). Nyní chtejí centrum, kraj a město vybudovat mobilní laboratoř. "Půjde o kamion vybavený 3D tiskárnou, laserovou řezačkou, malým obráběcím strojem nebo elektronovým mikroskopem. Kamion bude navštěvovat veletrhy, festivaly a další veřejné akce, ale hlavně základní a střední školy převážně na jižní Moravě," uvedl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Podle hejtmanova náměstka Jana Vituly (TOP 09) se letos bude pracovat na výrobě laboratoře, na podzim by mohlo začít testování. V plném provozu by měla být v příštím roce. "Na jižní Moravě jsou silné technické obory a vhodné prostředí pro podnikání. Jeho začátky jsou ale mnohdy velmi riskantní. Vstupní náklady ve formě vybavení a přípravě prototypů jsou nákladné a někdy to znamená pro začínající podnikatele nepřekonatelnou bariéru. V nové digitální laboratoři si tak budou moct vyzkoušet nebo vytvořit své první produkty," vysvětlil Vitula.