Po pořízení moderních vlaků Moravia zajistil Jihomoravský kraj komfortní dopravu i pro cestující v jižní části regionu. Provozní soubor Jih už má totiž vybraného nového dopravce – společnost Arriva vlaky, která nasadí na jihu Moravy 13 nízkopodlažních jednotek s klimatizací. Zástupci firmy podepsali v úterý s hejtmanstvím smlouvu na zajištění provozu vlaků. Cestující začne přepravovat od prosincové změny jízdních řádů 2024, uvedla mluvčí hejtmanství Alena Knotková.

Lepší standard pro cestující

V jižní části regionu, kam spadají například linky S8 Břeclav – Znojmo (v letním období také rekreační spěšný vlak Brno – Břeclav – Znojmo – Šatov), S52 Zaječí – Hodonín, S91 Hodonín – Veselí nad Moravou – Vrbovce (v případě dohody se slovenským ministerstvem dopravy až do Myjavy), tak kraj od nového dopravce očekává lepší standard pro cestující. „Po nákupu vlaků MORAVIA pokračujeme ve zvyšování komfortu ve vlacích i v dalších částech kraje. Při uzavírání nové smlouvy jsme chtěli pro cestující zajistit vyšší kvalitu vlaků s klimatizací, bezbariérovostí nebo wifi připojením,“ řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Arriva předložila nejlepší nabídku

Zájem o provozování vlakové dopravy projevili podle náměstka hejtmana Jiřího Crhy (ODS) tři dopravci. „Po prozkoumání nabídek na kontrakt na 1,4 milionu kilometrů ročně vyšla jako nejvýhodnější pro kraj nabídka dopravce ARRIVA vlaky s.r.o. Roční náklady v cenové úrovni roku 2021 vychází bez nákladů na použití dopravní cesty na 231 milionů korun ročně. Výdaje z rozpočtu kraje však budou nižší o příjmy z prodeje jízdenek,“ uvedl Crha s tím, že radní schválili finální znění smlouvy s Arrivou 14. června.

Vlaky projdou modernizací

Vozidla Arrivy projdou před nasazením do provozu komplexní modernizací. „Konkrétně na koleje vypraví nízkopodlažní klimatizované jednotky Stadler GTW 2/6 s kapacitou asi 100 míst sezení. Vozidla budou připravená i na instalaci jízdenkového prodejního automatu,“ dodala Knotková.