Jihomoravští zastupitelé právě schválili pokračování příprav na stavbu Sanatoria Pasohlávky, ruku zvedli i pro žádost o úvěr 550 milionů korun na tento projekt. Podmínkou realizace projektu za přibližně 1 miliardu korun je ale získání dotace z Národního plánu obnovy, uvedla v tiskové zprávě hejtmanova mluvčí Alena Knotková.

S výstavbou Sanatoria Pálava by se mohlo začít v polovině příštího roku.

Podle radních bude léčebný ústav v Pasohlávkách pro pacienty po těžkých a kritických stavech, jako například po mozkové příhodě nebo těžkém úrazu) nabídne 168 lůžek. Zajišťovat bude navazující rehabilitační péči na akutní péči ve fakultních a krajských nemocnicích.
„Cílem je, aby Sanatorium Pálava tvořilo dohromady s Rehabilitačním ústavem Kladruby a Rehabilitačním ústavem Hrabyně páteřní síť odborných rehabilitačních ústavů. Jeho vznik je zásadní pro všechny potřebné pacienty, kterým by mělo pomoci v co nejkratším termínu zlepšit zdravotní stav a zajistit co nejrychlejší návrat do běžného života,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

Pro pacienty z jižní Moravy tak bude díky sanatoriu rehabilitační péče dostupnější.

„Projekt můžeme realizovat jen tehdy, když se nám podaří získat dotaci z Národního programu obnovy, o které jednáme s Ministerstvem zdravotnictví,“ řekl Grolich s tím, že spuštění provozu sanatoria je naplánované na 1. ledna 2026.

Jasno mají radní i ve financování samotného provozu ústavu.

„Hlavní příjmem budou platby od zdravotních pojišťoven, doplňkovým pilířem pak platby za lázeňskou léčebně rehabilitační péči samoplátci,“ uzavřel hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL).