V rámci výjezdu po regionu vyrazil Jihomoravský hejtman na tři konkrétní místa, aby zjistil, kde by se dala realizovat očkovací centra. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí hejtmanství Michal Cagala.

Pro první očkovací centrum by byl ideální břeclavský sál v takzvaném Domě školství. Prostory v centru patří městu, za budovou je velké parkoviště a nedaleko zastávka hromadné dopravy. „Předpokládám, že by mělo denně odbavit přibližně 600 lidí, v případě potřeby by mělo být možné tuto kapacitu zvýšit až na 1000 lidí za den. Teď tady probíhají stavební úpravy, nejpozději do konce února jsme tady očkovací centrum schopni bez problémů zařídit,“ řekl hejtman Jan Grolich.

Další centrum vznikne v Hodoníně. „Na místě, kde obvykle bruslí hokejisté, je vhodné zázemí, včetně toalet a přístup k internetu a dost místa pro podobný počet očkovaných, jako v Břeclavi,“ popsal Cagala. Zimní stadion bude pro tyto potřeby pochopitelně bez ledu, vytopený na 22-23 stupňů.

„Je to velký prostor s velkým vchodem i východem, což je ideální. Jsme schopni se tu dostat na obrovská čísla,“ zdůraznil Grolich.

Ten dále popsal, že podle zkušeností z brněnského očkovacího centra v záložní nemocnici na výstavišti je k naočkování 600 lidí za den zapotřebí čtyř lékařů a tří zdravotních sester, při zvýšení počtu o dva lékaře a jednu sestru pak kapacita stoupá právě na 1000 naočkovaných za den. "Bude třeba samozřejmě i personál administrativní, ale ten seženeme," dodal Grolich.

Třetí plánované očkovací centrum by se mělo zrealizovat v Kyjově. Přestože není Kyjov okresním městem, je důležitým regionálním centrem. Tady město nabídlo prostory bývalé banky nedaleko radnice. „Podle hejtmana by ale bylo vhodnější Městské kulturní středisku. Tam by bylo možné naočkovat, podobně jako v Hodoníně a Břeclavi, stovky lidí denně. Vše ale taky záleží na počtu vakcín, které Jihomoravský kraj v příštích měsících dostane,“ vysvětlil Cagala.

S organizací a logistikou pomůžou taky odborníci z VUT a Masarykovy univerzity, pomocnou ruku s administrativou nabízí dobrovolníci.