Farmaceuti v lékárně Masarykova onkologického ústavu v Brně denně připraví až 200 dávek cytostatik. Léky pro onkologické pacienty chystají na míru jejich diagnóze i aktuálnímu stavu. Sami pracují v ochranných kombinézách a s dvěma páry rukavic, v laboratoři mohou být jen dvě hodiny v kuse. Při příležitosti dnešního světového dne nemocniční farmacie to řekla vedoucí úseku přípravy cytostatik Lenka Doležalová.

Výroba v laboratoři je vázaná na ambulanci

„Lékař nejprve vyšetří pacienta a na základě toho odesílá elektronicky žádanku do systému na přípravu chemoterapie případně imunoterapie. Žádanka obsahuje konkrétní rozpis dávky pro ten den. Podle ní nachystáme lék a spolu se zdravotnickým materiálem jej předáme do laboratoře. Dávku připravujeme v podtlakovém bezpečnostním boxu, neboli izolátoru, kde jsme schopni si díky čipu nahrát na monitor postup pro konkrétní přípravu. Od izolátoru je farmaceut fyzicky oddělen, s lékem manipuluje prostřednictvím rukávců,“ uvedla Doležalová.

Plastový obal chrání lék před únikem i nečistotami

Po vytvoření správné dávky farmaceut látku vpraví do infuzního vaku, případně stříkačky. Následně lék zataví do plastového obalu, který jej chrání před únikem i znečištěním. V době přípravy sedí pacient v čekárně ve stacionáři, kde stráví přibližně hodinu. Jakmile je jeho dávka hotová, může přejít k aplikaci.

Cytostatika ničí nádorové buňky

Cytostatika jsou léky, které ničí nádorové buňky. Nejsou však specifická jen pro ně. Napadají třeba i vlasové buňky nebo buňky v trávicím ústrojí. Navzdory tomu poptávka po nich stále je. „Je vždy na posouzení lékařů, jaký typ léčby je pro pacienta vhodný. Počet připravených tekutých chemoterapií se v čase nějak výrazně nemění, přibývá ale chemoterapie v tabletkách, což nevyrábíme, jen vydáváme,“ doplnila vedoucí. Trendem je podle ní vysoce cílená a personalizovaná léčba. „Některé požadavky od lékařů směřují na mimořádné dovozy léků, které běžně nemíváme. Na trhu se pořád objevují nové léky, bývají ale dražší,“ řekla.

V laboratoři mohou být jen dvě hodiny denně

Při každodenním zacházením s cytostatiky musí být opatrní i farmaceuti. Na ně by při dlouhodobé kontaktu mohly působit karcinogenně nebo by mohly způsobit problémy třeba s otěhotněním. Chráněni kombinézou i rukavicemi mohou být v laboratoři jen dvě hodiny v kuse, obvykle tam jsou dvakrát za den. „Je nás tady deset středoškolských farmaceutických asistentů a pět vysokoškolských farmaceutů. Střídáme se, jsme v laboratoři, pak třeba vychystáváme materiál, pak jdeme zase do laboratoře,“ popsala Doležalová.

Mají tam čtyři izolátory

V laboratoři jsou čtyři izolátory pro přípravu léků, které je nutné každý rok validovat. Zásadní je celková čistota. Místnost sanitáři denně uklízejí a dezinfekčním roztokem umývají podlahy i okna. Od roku 2008 se pracoviště ve spolupráci s Masarykovou univerzitou zaměřuje na měření kontaminace, aby pracovníci věděli, zda látky neunikly. Do monitoringu se mohou zapojit i další pracoviště, která cytostatika připravují. V Česku jich je 46. Na jižní Moravě jsou v Hodoníně, Znojmě a v Brně také ve Fakultní nemocnici u svaté Anny a ve Fakultní nemocnici Brno.