Dvě sportoviště pro horská kola v brněnských Řečkovicích a Králově Poli budou provozovat spolky, které uzavřely smlouvu o zřízení a provozování cyklotrailů v lesích Mendelovy univerzity se Školním lesním podnikem Masarykův les Křtiny. Spolek Zamilectrejls spravuje sportoviště pro MTB cyklistiku v lokalitě Zamilovaného hájku a pod sdružení Freestyle pro Brno spadá nedaleký Dirtjump Zamilec. Smlouvy jsou uzavřeny na dobu deseti let, informovala mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Nabídli legalizaci cyklotrailů

Školní lesní podnik zhruba před dvěma roky oslovil bikery, kteří v lokalitě Zamilovaného hájku vybudovali nelegální cyklotraily, a nabídl jim spolupráci na jejich zlegalizování. „Rozhodli jsme se vyjít vstříc brněnským fandům hlavanehlavacyklistiky a zlegalizovat dva traily v oblasti Zamilovaného hájku a lesů nad ním, které se nachází na vranovském polesí školního lesního podniku,“ uvedla koordinátorka smluvní dohody Petra Packová.

Zamilectrejls spravuje 10 tratí

Sportoviště pro MTB cyklistiku s deseti tratěmi v Zamilovaném hájku pod střelnicí spravuje spolek Zamilectrejls. „Chtěl bych poděkovat hlavně MENDELU za perfektní přístup a pomoc při legalizaci tohoto sportoviště. Sportoviště bude sloužit všem lidem, které baví jezdit na kole a sem tam si i skočit. V budoucnu se zde budou pořádat kroužky výuky MTB cyklistiky pro děti a také závody ve sjezdu,“ řekl za spolek Dominik Fiala.

Druhé sportoviště je pro začátečníky i pokročilé

Druhým zlegalizovaným cyklosportovištěm je Dirtjump Zamilec, sportoviště pro různé druhy freestyle cyklistiky (BMX kola) a horská kola. „Spolupráce se ŠLP byla bezproblémová, nejvíce nám pomohla Petra Packová, s kterou jsem vše konzultoval. Dirtjump Zamilec není určen pouze pokročilým jezdcům. Na své si zde přijdou i začátečníci, pro které tu bude malý pumptrack a skoky jednoduššího typu,“ sdělil správce Dirtjump Zamilec Bohuslav Švéda.

Vytěžili nebezpečné stromy

Terénním úpravám tratí předcházela v zimních měsících těžba nebezpečných stromů. „Proběhla zde rozsáhlá těžba suchých a polosuchých stromů a výchovné zásahy, které les potřebuje. Tím jsme zároveň připravili bezpečné podmínky pro návštěvníky zlegalizovaných tratí,“ upřesnil vedoucí polesí Vranov Ivo Březina.

S nelegálními singletraily se potýkají dlouhodobě

Univerzitní lesy se s existencí nelegálních singletrailů na území lesů MENDELU potýká dlouhodobě. „Nelegální singletraily jsou dlouhodobým problémem, neboť poškozují lesní porosty a omezují v nich hospodaření. Přitom zákon o lesích jasně uvádí, že cyklisté mohou jezdit v lese pouze po vyznačených cyklostezkách či po lesních cestách, přičemž lesní cesty jsou definovány prováděcí vyhláškou k zákonu o pozemních komunikacích,“ popsal situaci ředitel ŠLP Křtiny Tomáš Vrška.

Nelegální trasy odstraní

Koncem předloňského roku registroval školní lesní podnik 28 kilometrů nelegálních singletrailů, a to i na území národních přírodních rezervací a přírodních rezervací, kde je pohyb pěších i cykloturistů možný pouze po značených trasách. Podnik postupně nelegální traily nekompromisně odstraní.