Oproti první části se autoři rozhodli přeobsadit hlavní roli. Marii-Luisu Stockingerovou nahradila Stefanie Reinspergerová. Role Františka Štěpána Lotrinského zůstala Vojtěchu Kotkovi.

Děj dvou nových dílů se odehrává v letech 1741 až 1745, kdy propukly války o rakouské dědictví. "Nové díly jsou o něco temnější a dramatičtější, válka a její důsledky pronikají do osobního života Marie a Františka. Zároveň jsme však zachovali prvky prvních dvou dílů, a to lásku, humor a politikaření habsburského dvora," uvedl ředitel vývoje pořadů a programových formátů České televize Jan Maxa.

"Na postavě Marie Terezie se mi líbí, že má i své negativní charakterové vlastnosti," řekla novinářům nová představitelka hlavní role Reinspergerová.

"František Štěpán v nových dílech překlenul roli manžela a stává se z něj důležitá osoba. Projeví se jeho obchodní zručnost a více se zapojí do politiky," uvedl její herecký partner Kotek.

Na vzniku nových dvou dílů minisérie spolupracují televize z několika středoevropských zemí. Scénář napsala Mirka Zlatníková, režíruje Robert Donhelm.

Filmaři natáčeli na Znojemsku, ve Valticích na Břeclavsku nebo v Kroměříži a Českém Krumlově. Ve vedlejších rolích diváci uvidí například Zuzanu Stivínovou, Lenku Vlasákovou, Táňu Pauhofovou, Jenovéfu Bokovou nebo Zuzanu Mauréry.

První dva díly minisérie Marie Terezie si nenechaly ujít více než dva miliony diváků a v Rakousku se dokonce oba díly dostaly mezi pět nejúspěšnějších snímků tamní veřejnoprávní televize za posledních sedm let. Tvůrci naznačili, že pátý a šestý díl je v přípravách.