Investiční skupina Natland se jako největší spoluvlastník budovy snaží o zlepšení současného zázemí objektu a ve spolupráci s Ústavem architektury Vysokého učení technického (VUT) v Brně proto loni vyhlásila pro studenty ideovou soutěž, která už nyní oficiálně zná své vítěze.

Pod vedením pedagoga Václava Kočího z Ústavu architektury Fakulty stavební brněnské techniky zpracovávali studenti návrhy na změny budovy jako semestrální práci během podzimního semestru školního roku 2020/2021.

„Zadání ideové soutěže bylo naprosto volné: připravit varianty plánů na modernizaci, zlepšení a zkrášlení prostor střechy nad 30. nadzemním podlažím, vstupu před budovou a foyer, které by v budoucnu mohly být využity jako předloha pro realizaci změn,“ vysvětlil na webu univerzity property manažer společnosti N Tower Igor Brukner z investiční skupiny Natland.

Z patnácti návrhů vybrala čtyřčlenná porota, v níž zasedl i architekt a autor návrhu budovy Gustav Křivinka, v prvním kole sedm nejlepších. Z nich v druhém kole zvolila vítěze.

„Studenti mají správné cítění prostoru, vybrali správně jeho dominanty. Jako vítěze jsme zvolili jednoznačně nejlepší návrh, je architektonicky čistý, zároveň ovšem těžko proveditelný a nákladný,“ zhodnotil studentské práce Gustav Křivinka.

První místo získali za návrh s názvem „Cloud In“ Lucie Střeďanská a Adam Vácha, druhé místo obsadil návrh „Skleněná pohádka“ autorek Anny Marie Bajerové a Charlotty Ivanové, třetí místo pak připadlo návrhu „Terasa v oblacích“ Ondřeje Petečuka a Davida Rejchla.

„Rozhodli jsme se udělit ještě dvě speciální ceny, protože přístupy a nápady byly tak specifické či aktuální, že jsme je chtěli ocenit,“ doplnil Václav Kočí s tím, že je získali Kateřina Machů a Peter Varga za návrh „AZ Echo“ a Mária Dvorská, Markéta Faryová a Marie Poláková za návrh „Ice Tower“. Kromě ocenění obdrží studenti i finanční odměnu.

Udělena byla ale ještě jedna cena. Na základě spolupráce s TV Architect proběhlo během srpna a září na webových stránkách TVArchitect.com hlasování o Cenu TV Architect, kde si svého favorita mohli vybrat čtenáři a diváci.

„Zde zvítězil návrh autorů Václava Buchty, Venduly Milošové a Terezy Janovské. Získávají od nás jako cenu stáž v ateliéru Adam Rujbr Architects, kterým tímto mockrát děkujeme za spolupráci,“ upřesnila ředitelka TV Architect Sylvia Hanáková.