fbpx
30. 05. 2023 Svátek má Ferdinand

V okolí Masarykova onkologického ústavu ubude až třetina parkovacích míst

Foto:

MOÚ - archiv

Parkování v okolí Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně se od 1. června na dobu téměř tří let výrazně ztíží. Na Žlutém kopci postupně ubude až třetina parkovacích míst, ústav přitom už nyní odhaduje, že mu 300 až 350 stání pro auta chybí. Plánuje proto pro příští roky zavést několik opatření, aby v okolí areálu nekolabovala doprava. Novinářům to dnes řekl ředitel MOÚ Marek Svoboda.

„Od 1. června budou zrušeny odstavné a parkovací plochy v souvislosti s úpravou nadzemní části historického vodárenského areálu bývalých městských vodojemů, což představuje 83 parkovacích míst. Začátkem roku 2024 se počet míst zmenší o dalších 42 stání, a to v souvislosti se zahájením dostavby Švejdova pavilonu u Vaňkova náměstí. Ze stávajících 346 míst ubude celkem 125,“ řekl.

Zařízení proto zavede několik dopravních opatření

Vzniknou dvě zóny pro rychlé vystoupení a nastoupení chodících pacientů, takzvané Kiss and Ride. První, přístupná z ulice Žlutý kopec, bude před vchodem do Masarykova pavilonu. Druhá, přístupná od zadní brány ústavu, bude před vchodem do budovy ozařoven. Na těchto místech nesmí parkovat auta ani sanitky. Vozy s imobilními pacienty budou parkovat před bočním vstupem do Švejdova pavilonu nebo u zadního vchodu do Masarykova pavilonu. Další změnou je, že ulice Žlutý kopec bude z jedné strany pro parkování uzavřená.

Od srpna pak bude parkoviště před Bakešovým pavilonem zpoplatněno

Parkování u onkologického ústavu je dlouhodobě jedním z největších problémů zařízení. Důvodem je jak vyšší počet pacientů, tak více zaměstnanců i obyvatel v okolí. „Za posledních 25 let se počet ambulantních ošetření zvýšil o 200 procent, loňský počet ošetření přesáhl 250 tisíc. Naprostá většina pacientů, 74 procent, navíc bydlí mimo Brno a do ústavu dojíždí. Část z nich podstupuje onkologickou léčbu, která jim způsobuje nevolnost. Počet zaměstnanců vzrostl z 570 v roce 2000 na loňských 1013,“ dodal ředitel.

Situaci by mohl do několika let vyřešit parkovací dům

Situace by se měla zlepšit od roku 2026, kdy přibudou nová místa spolu s dostavbou Švejdova pavilonu a vybudováním Centra onkologické prevence. Nakonec jich tady bude kolem 450. Další úlevu představuje parkovací dům s asi 220 místy, který plánuje u areálu postavit město. Výstavba by mohla začít do tří až pěti let. Přes den by dům využívali pacienti a návštěvníci ústavu a večer by dům sloužil pro rezidentní parkování.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT