Městskou část Brno-Jehnice čekají v sobotu předčasné volby. O hlasy se uchází sedm uskupení, a to KDU-ČSL, ODS, Klidné Jehnice, Sdružení nezávislých kandidátů PRO JEHNICE č. 1, Sdružení nezávislých kandidátů PRO JEHNICE č. 2, Společně v Jehnicích a Stabilita pro Jehnice. Starosta Stanislav Dráb, jenž loni kandidoval z druhého místa za Společně v Jehnicích, letos vede kandidátu Stability pro Jehnice, vyplývá z webu volby.cz.

Do zastupitelstva chce 52 lidí

V Jehnicích žije okolo 1100 obyvatel, do sedmičlenného zastupitelstva se hlásí 52 lidí. „Po minulých komunálních volbách nově vytvořené vedení městské části pravděpodobně podcenilo samotný výkon moci, takže se rychle rozpadlo celé zastupitelstvo. K tomu se zřejmě přidala vyšší polarizace a výsledkem je sedm kandidátních listin, které se uchází o přízeň voličů. Vzhledem k počtu listin bych očekával vyšší volební účast,“ uvedl brněnský politolog Michal Pink.

Koalici vytvořila dvě uskupení

Radnici městské části od roku 1990 až do roku 2022 vedl nestraník Václav Šicha. Komunální volby loni na podzim vyhrála kandidátka nazvaná Společně v Jehnicích vedená Robertem Charvátem, která získala tři ze sedmi mandátů v zastupitelstvu. Další čtyři strany získaly po jednom mandátu. Koalici se čtyřmi mandáty vytvořila uskupení Společně v Jehnicích a Klidné Jehnice.

Počet zastupitelů klesl pod pět

Spory mezi zastupiteli vypukly už po volbách, kdy se starostou stal Dráb, ač nebyl lídrem vítězné kandidátky a nezískal ani nejvíce preferenčních hlasů. Na konci března na zastupitelské mandáty rezignovali oba další zastupitelé za Společně v Jehnicích a v červnu rezignoval i místostarosta Vít Krinčev (Klidné Jehnice). Počet zastupitelů klesl na čtyři, přičemž podle zákona je minimální počet pět.