Čeští pacienti bohužel stále podceňují pravidelné kontroly u oftalmologů. Přitom preventivní prohlídky zraku by měly být samozřejmostí stejně tak, jako návštěvy praktického lékaře nebo zubaře. Petra Kremláčková, vrchní sestra brněnské oční kliniky Neovize k tomu říká: „Pokud má samozřejmě někdo potíže, tak by měl navštívit lékaře. Po 40. roku věku by každý měl očního lékaře navštěvovat pravidelně. Je potřeba to nepodceňovat, protože můžeme odhalit tím vyšteřením nebo tím měřením nitroočního tlaku závažné změny.“

Preventivní prohlídka může přispět k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě. I proto, v rámci Světového dne zraku a ke svým 10.narozeninám, uspořádala brněnská oční klinika Den otevřených dveří.

„Pacient může přijít, my mu změříme dioptrie, oční tlak a uděláme vlastně takové preventivní vyšetření,“ prozradila Petra Kremláčková. „Samozřejmě, pacienti se bojí, že to bude bolet. Samotné vyšetření vůbec nebolí, všechna ta vyšetření jsou bezkontaktní. Takže toho se bát nemusí. A pokud by došlo na operaci, oko je znecitlivěno a bolest tedy Také nehrozí.

U dospělých jsou nejčastějšími z očními vadami krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Ty je dnes možné díky moderním technologiím ve většině případů úplně odstranit. 

Oční specialisté ve čtvrtek tedy zdarma zájemcům o prevenci změřili dioptrie, nitrooční tlak, zrakovou ostrost a provedli i test na onemocnění sítnice, vidění na čtení, barvocit a astigmatismus. 

Zde jsou výstupní data z této akce:

–          82 lidí absolvovalo preventivní vyšetření a téměř polovina z nich potřebuje následné specializované vyšetření

–          téměř 16 % příchozích má podezření na šedý zákal!

–          odhalili jsme také několik případů zeleného zákalu (glaukomu) a onemocnění sítnice

–          u 17 % lidí se ukázalo, že mají špatně korigovanou oční vadu

–          5 % vyšetřených se rozhodlo, že se zbaví dioptrií

 

Jak dokazují tyto výsledky, mnoho očních vad bohužel zůstává dlouho bezpříznakových. Pouze pravidelné kontroly u očního lékaře mohou tyto poruchy odhalit. Včasné rozpoznání očních onemocnění přitom může zabránit trvalým poškozením či dokonce slepotě.