Soutěží se v kategoriích bílá suchá a polosuchá vína, bílá polosladká vína, sladká vína, růžová vína, červená suchá a polosuchá vína, červená polosladká vína a sekty.

Národní soutěž vín se skládá ze tří stupňů. Základní kola probíhají v jednotlivých vinařských podoblastech a jejich smyslem je nominovat úspěšná vína do 1. už celostátního kola soutěže.

Z jednotlivých nominačních kol všech čtyř podoblastí na Moravě a z oblasti Čechy se tedy sestaví účastníci 1. kola Národní soutěže vín. Tato vína se ohodnotí na sklonku listopadu a prosince a do 2. finálového kola postoupí 200 vín. 2. kolo proběhne v polovině ledna a rozhodne o vítězi (Šampionu) celé soutěže, vítězích jednotlivých kategorií a o složení Salonu vín ČR.

"Loňského ročníku se zúčastnilo rekordních 2073 vín a podle předběžných odhadů by letos mohl počet přihlášených vín do naší nejvyšší soutěže vín ještě vzrůst," konstatoval výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Jako první proběhlo hodnocení vinařské oblasti Čechy. Šampionem Národní soutěže vín ve vinařské oblasti Čechy se stal letos Ryzlink rýnský 2015, kabinetní víno ze Školního statku Středočeského kraje. Letošní vítězství je potvrzením mimořádných kvalit tohoto vína, protože stejně jako letos, tak ani loni toto víno nenašlo ve vinařských Čechách přemožitele. 

Školní statek Středočeského kraje, který sídlí v Mělníku, potvrdil svůj loňský úspěch a slaví se svým ryzlinkem titul českého Šampiona, a zároveň tak získal vítězství v kategorii bílých suchých a polosuchých vín. Výjimečnost vín tohoto vinařství navíc letos podtrhlo ještě vítězství v kategorii bílých polosladkých vín.

„Vinařské Čechy letos opět ukázaly svou nespornou kvalitu, kterou potvrdily 4 velké zlaté medaile, tedy ocenění pro opravdu mimořádná vína. S potěšením mohu také konstatovat, že kromě kvality roste i sebevědomí českých vinařů, které se ukazuje na stále rostoucím počtu přihlášených vín i vinařství. Ještě před pěti lety jsme hodnotili 85 vín, zatímco mnozí vinaři vyčkávali. Letos už hrdě přihlásili vín více než dvojnásobek,“ komentoval průběh soutěže Stanislav Rudolfský, předseda Cechu českých vinařů a pořadatel Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy.