Podle starosty obce Františka Mikésky tam slovenští policisté kontrolují, zda člověk vyplnil příjezdový formulář a zda je očkovaný. Dopravní komplikace tam ale dopoledne nevznikaly, řekl starosta. Kolony se na jihomoravských přechodech se Slovenskem netvořily ani podle informací policie.

Cestující na Slovensko, kteří nebyli očkováni proti nemoci covid-19, musejí od pátečního rána po vstupu do země nastoupit do karantény. Povinná izolace se však nevztahuje například pro tranzitní dopravu a v přechodném období po dobu několika následujících týdnů ani na pendlery. "Kamionovou dopravu pouští bez kontrol. Nejsou tam žádné kolony. Lidé bez očkování ale zřejmě budou mít problém. V Sudoměřicích je přechod také v obci, který slouží spíše osobním autům a cyklistům. Od pondělí tam byly betonové zátarasy, ty jsou naštěstí pryč, ale tam jsem kontroly neviděl," řekl Mikéska.

Uzavření menších hraničních přechodů na začátku tohoto týdne zkomplikovalo cestování i obyvatelům Nové Lhoty na Hodonínsku. "Vedle v Javorníku, kudy vede z Velké nad Veličkou hlavní cesta, bylo docela rušno, i naši místní tam vytvořili nějaký tlak. Lidé z toho byli nešťastní, je to pro ně běžný rodinný styk. U nás je taky přechod, ale v lese, tam se jezdit nesmí," řekl starosta Antonín Okénka.

Přechod u Velké nad Veličkou je průjezdný. "Nyní tady nejsou ani zátarasy, ani policejní hlídka. Pro překročení hranic lze tedy tento přechod používat, samozřejmě za dodržení všech pravidel," uvedl starosta Petr Šmidrkal.

Bratislava zpřísnila hraniční režim v souvislosti s šířením nakažlivější koronavirové mutace delta, která již byla potvrzena i na Slovensku. Hygienici v zemi potvrdili více než desítku případů infekce touto variantou infekce. Dosud při cestování na Slovensko z České republiky stačil test na koronavirus. Nově nebude záležet na tom, ze které země cestující přijíždí, ale zda byl očkován proti covidu-19 nebo zda splňuje některou z výjimek z karantény.