V České republice se loni narodilo nejméně dětí od roku 2001. Bylo jich pouze 91 200, což je o více než 10 tisíc méně než v roce 2022. Podle Jitky Slabé z Národního institutu SYRI v Brně a Univerzity Karlovy to odráží nepříznivou ekonomickou situaci ve státě.

Dítě plánují rodiče s lepší materiální situací

„V dnešní době je velká část dětí plánována a výzkum z období pandemie ukázal, že plánování potomka je častější u osob, které vnímají svoji materiální situaci jako příznivou. Tento předpoklad bylo ale ve stínu vysoké inflace loňského roku těžké naplnit,“ uvedla Slabá v komentáři k dnes zveřejněným číslům o počtu obyvatel Česka ze strany Českého statistického úřadu.

Čeká se na data specifikovaná podle věku

Podstatnou informaci podle Slabé teprve přinesou podrobná data specifikovaná podle věku. „Teprve na nich se ukáže, zda došlo k poklesu plodnosti u prvorozených dětí, což by značilo další odklad plodnosti do vyššího věku,“ řekla vědkyně.

Bude čeká populace bez migrace vymírat?

Demografové se dosud domnívali, že tento ukazatel se již stabilizoval. „Druhou možností je pokles plodnosti u druhorozených a dalších dětí v takzvaném vyšším pořadí. Zde je pak riziko, že rodiče svůj reprodukční záměr nejen posunou, ale dokonce od něj ve finále zcela upustí,“ dodala Slabá. To by ve finále znamenalo, že česká populace bude bez migrace dál vymírat.

Přirozenou výměnou se počet obyvatel snížil

Počet obyvatel Česka během loňského roku stoupl ze zhruba 10,83 milionu na 10,90 milionu. Nárůst zajistila právě pouze migrace. Díky stěhování ze zahraničí přibylo loni asi 94.700 obyvatel České republiky. Naopak přirozenou výměnou, tedy rozdílem mezi počtem zemřelých a narozených, 21.600 obyvatel ubylo. Celkový přírůstek tak činil asi 73.000 obyvatel.