V Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně právě otevřela svůj letošní první květ Viktorie královská, která je druhým největším leknínem na světě. Zpravodajskému portálu BRŇAN to sdělila odborná pracovnice zahrady Hana Ondrušková.

Obří lekníny lze pěstovat jen v tropických sklenících

Tyto obří lekníny pochází ze zálivů řeky Amazonky. „Jsou velmi náročné na teplotu a sluneční záření. Je možné je pěstovat jen v tropických sklenících, a to jen od jara do podzimu. Vysévají se začátkem března a vykvétají zpravidla v červenci. Letos bylo dlouhé studené jaro, a tak viktorie vykvetla až teď,“ upřesnila Ondrušková.

Vykvétají dvě noci po sobě

Květy leknínů viktorií mají podle ní tu zvláštnost, že vykvétají dvě noci po sobě. „První noc je květ bílý a jsou v něm aktivní samičí pohlavní orgány. Ráno se květ zavírá a přes den mění barvu na růžovou. Druhou noc se otevírá již jako růžový s dozrálým pylem. Rostliny se tak brání samoopylení. Hmyz lákají nejen svou krásou, ale také ananasovou vůní a vyšší teplotou uvnitř květu, která v noci dosahuje až 35 stupňů Celsia,“ uvedla odbornice.

List leknínu unese i menší dítě

Podle ní přišla viktorie královská o své prvenství největšího leknínu s průměrem listu 2,5 metru loni, kdy ji trumfla nově popsaná viktorie bolivijská s průměrem listu 3,2 metrů. „Takový list bez problémů unese i menší dítě,“ vysvětlila Ondrušková.

První viktorie vykvetla v botanické zahradě už v roce 1925

Pěstování obřích leknínů má v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity dlouhou historii. První viktorie tam vykvetla už v roce 1925 a stala se okamžitě ohromnou senzací. „Traduje se, že na prohlídku se stály fronty končící až u Lužánek. V průběhu téměř sta let se zde pěstovaly dva druhy viktorie. Viktorii Cruisovu mohli návštěvníci obdivovat v minulých letech. Letos, po dlouhé době, byla vypěstována viktorie královská,“ řekla odbornice.

Nakvétání se řídí podle aktuálního počasí

Královnu leknínů je možné vidět každý den od 9 do 17 hodin v tropickém skleníku botanické zahrady. Není ale možné zaručit, že zrovna otevře svůj květ. Nakvétání se totiž podle Ondruškové řídí podle aktuálního počasí.