V brněnské zoologické zahradě na Mniší hoře museli uzavřít cestu vedoucí k expozici lední medvědice Cory. Důvodem pro návštěvníky nepříjemného, leč nutného opatření je nestabilní svah za voliérou orlů východních. Cestu muselo vedení zahrady uzavřít na základě rozhodnutí odborného posudku a příslušného stavebního úřadu, informoval zpravodajský portál BRŇAN mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Svah sledují už několik let

Stav svahu monitorují v zoologické zahradě už řadu let. „V poslední době se však výrazně zhoršil a bohužel dospěl do stádia, které ohrožuje zdraví lidí. Ve spolupráci s vedením zoo hledáme řešení, jak situaci vyřešit a cestu co nejdříve opět zpřístupnit. Pokud by se zájemci chtěli na lední medvědici Coru přesto podívat, mohou si otevřít webové stránky zoo, kde nepřetržitě funguje přímý přenos z její expozice,“ řekl náměstek primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Na cestu můžou padat kameny

Podle ředitelky zoo Radany Dungelové nebylo na co čekat. „Komunikaci jsme uzavřeli v úterý odpoledne hned po doručení rozhodnutí stavebního úřadu. V něm odborník varuje před nestabilitou svahu, která ohrožuje návštěvníky i zaměstnance. Sesuv je stále aktivní, může tak kdykoliv dojít k nečekanému uvolnění kamene,“ upřesnila ředitelka.

Orla převezli do zoo v Liberci

Mluvčí zoo však ujistil, že všechna zvířata jsou v pořádku a nebezpečí jim nehrozí. „Orla východního jsme ihned přesunuli. Zamířil do liberecké zoo, které děkujeme za vstřícnost a spolupráci,“ dodal Michal Vaňáč.