Téměř tři stovky výjezdů sanitek záchranné služby denně. To je průměrné číslo v posledních týdnech na jihu Moravy, přičemž počet výjezdů ještě stoupl o Vánocích. Záchranáři proto už teď varují, aby to lidé nepřeháněli se silvestrovskými oslavami.

Až 350 výjezdů denně

Podle mluvčí záchranky Michaely Bothové byly svátky ve znamení vysokého počtu výjezdů. „A nejde jen o svátky, jedná se o trend posledních týdnů, kdy se počty našich výjezdů pohybují prakticky neustále v rozmezí 320 až 350, přičemž jejichž průměrný počet je 290,“ upřesnila zpravodajskému portálu BRŇAN Michaela Bothová.

Za nárůstem jsou chřipky, kolapsy, vysoké horečky či nedostatek léků 

A výjimkou podle ní nebyly ani sváteční dny. Důvodů nárůstu je zřejmě více, patří k nim jednak vlna respiračních onemocnění, která postihla populaci. „Dále svoji roli sehrálo náledí a úrazy chodců, ale počty volání na naši tísňovou linku se navýšily pravděpodobně také v důsledku nedostatku léků proti horečce v lékárnách,“ uvedla mluvčí.

Struktura výjezdů v době svátků byla velmi podobná: kolapsy či vysoké horečky související právě s respiračními onemocněními, dále bolesti na hrudi či úrazy.

Chlapec se poranil při rozbalování dárků

„V noci po Štědrém večeru se pak přidaly události související s oslavami svátků, tedy bolesti břicha způsobené přejedením, otravy alkoholem, a to bohužel i u mladistvých, a setkali jsme se také s poněkud neobvyklou situací, kdy se chlapec při rozbalování dárků za pomoci nožíku poranil, a způsobil si tak silné krvácení,“ vypočítala Bothová.

Nepřehánějte to s alkoholem

A upozornila na blížící se silvestrovské oslavy, kdy lidé chtějí patřičně přivítat příchod nového roku, ovšem pro záchranáře tradičně znamenají náročnou službu.

Mluvčí proto lidem radí, aby to na silvestra nepřeháněli s jídlem a pitím alkoholu, protože právě přemíra alkoholických nápojů může mít i vážné následky. „A pokud už se rozhodnete manipulovat s pyrotechnikou, pak postupujte podle návodu a dávejte pozor nejen na sebe, ale i na okolí, které vaší činnosti bude přihlížet. Především pak mějte ohled na děti,“ dodala mluvčí.