Každý rok se tam množství sebraných vysloužilých elektrospotřebičů zvyšuje. A Vyškov díky tomu v rámci Jihomoravského kraje pravidelně boduje v soutěži o sošku takzvaného Elektrooskara. Letos se městu navíc podařilo po pěti letech půlkilogramovou trofej pro vítěze po pěti letech znovu získat, poprvé ji totiž radnice dostala už v roce 2018.

Lidem ve městě není třídění odpadu lhostejné, říká místostarosta

Předloni zhruba 79 tun, loni přes 120 tun. Vyškov získal prvenství v kategorii měst nad deset tisíc obyvatel za největší procentní nárůst sběru elektrospotřebičů při meziročním srovnání obou let. „V roce 2021 Česko stále výrazně bojovalo s koronavirem, určitě i proto bylo odevzdaného elektrozařízení méně. Následující měsíce jsme naopak zaznamenali výrazný nárůst. Obyvatelé předali k recyklaci o 52 procent více starého elektra než v předchozím období. Ocenění dokazuje, že lidem ve Vyškově není třídění odpadů lhostejné, a to je jednoznačně dobrá zpráva pro budoucnost,“ uvedl místostarosta města Josef Kachlík (STAN).

K odpadu patří vysloužilé fény, toustovače i počítače

Soutěž pravidelně pořádá firma Elektrowin, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrozařízení. Patří mezi ně nefunkční či rozbité fény, holicí strojky, toustovače, žehličky, pračky, ale i počítače, vrtačky nebo televize.

Odměnu investují do zkvalitnění služeb

Vyškovská radnice kromě sošky dostala i symbolický šek na 15 tisíc korun na podporu dalšího třídění. „Vyškované se vysloužilou elektroniku, která patří do červených kontejnerů nebo v případě objemnější na sběrný dvůr, naučili aktivně třídit. Snažíme se síť sběrných míst zhušťovat, posílili jsme informovanost veřejnosti. Snad nám nebudou rozbité kulmy nebo počítačové klávesnice končit v běžných kontejnerech na komunální odpad. Finanční odměnu využijeme zpět do dalšího zkvalitnění třídění odpadu,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Zabodovali i v další soutěži

Ani v soutěži My třídíme nejlépe, kterou vyhlašují společnost EKO-KOM a Jihomoravský kraj, se město neztratilo. Ve své kategorii skončilo páté. Ostatně nejvyšší příčky okupuje v posledních letech opakovaně, klání i vyhrál. Na pomyslné stupně vítězů se naposledy dostal v roce 2020, kdy se propracoval na bronzový stupínek.