Svými výkaly poškozují památky, znečišťují chodníky, ničí fasády, trusem a peřím zanášejí okapy i půdní prostory. Zdivočelí holubi každoročně zvyšují výdaje vlastníkům nemovitostí. Vyškovská radnice nyní zkouší ptáky plašit pomocí běžně dostupné pyrotechniky. Z centra města se tak v těchto dnech ozývají rány.

Létající nálože plné mikrobů a parazitů

Holubi jsou zároveň zdrojem mikrobů, plísní, parazitů a nejrůznějších alergenů. Města napříč republikou volí různá preventivní opatření, jako jsou bodce, sítě nebo siluety dravců. Často ovšem selhávají, ve Vyškově nevyjímaje. Elektrické plašiče vydávají zvuky, které jsou holubům nepříjemné, ale mohou si na ně zvyknout. U pyrotechniky zatím podle vedoucího odboru životního prostředí Jiřího Kutálka platí, že se ptáci raději přesunou do míst, kde mají klid.

Bude mít pyrotechnika efekt?

„Každá metoda má své výhody a nevýhody. V průběhu února probíhá několik plašení. Omlouváme se tímto veřejnosti za několikaminutový nekomfort, který tato metoda přináší. Uvidíme, jaký bude mít efekt. Dali jsme na radu sokolníka, kromě dalších se metoda používá při plašení třeba na letištích, aby drobné opeřence letadla nenasála do motoru při vzletu a přistání,“ uvedl Jiří Kutálek.

Dostat holuby z centra a pak je odchytit

Podle zástupců města mají holubi rádi svoje stereotypy: místa, kde spí, kde shánějí potravu, kde hnízdí. „Snažíme se jim jejich komfort narušit. A dostat je z centra Vyškova na místa, kde jsme schopní je efektivněji odchytit. Boj s holuby regulují zákony a vyhlášky ze strany veterinářů a ochránců zvířat. Aktuálně volená pyrotechnika je pochopitelně legálním způsobem,“ uvedl místostarosta Josef Kachlík.

Až 12 kilo trusu za rok

Jeden holub vyprodukuje průměrně za rok 10 až 12 kilogramů trusu. Ten je hrozbou pro památky, fasády domů či chodníky. Radnice na boj proti holubům dává ročně desítky tisíc korun. Například čištění okapů vyjde ročně na zhruba 30 tisíc, průběžně probíhá výměna či doplňování bodců na římsách. Výměny se před dvěma lety dočkala rovněž i poškozená ochranná síť na ochozu věže. Obnova vyšla na 95 tisíc korun.