Ve Vyškově a v brněnských Řečkovicích mají první rouškomaty

  • Foto

    Roman Celý

Ve Vyškově dnes začaly fungovat první dva takzvané rouškomaty, ze kterých si zájemci mohou pořídit ručně šitou roušku od dobrovolníků. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval místostarosta Vyškova Roman Celý (KDU-ČSL).

„S myšlenkou přišla firma Foodex a peníze, které z toho vzejdou, půjdou do neziskového sektoru,“ uvedl Celý. Jeden začal počínaje dneškem fungovat u obchodního domu Tesco, druhý u městského úřadu. Třetí se podle místostarosty chystá u vyškovské nemocnice.

Roušky do rouškomatů šijí dobrovolníci, cena je 50 korun za kus. Peníze poputují zpět do neziskových organizací, například do vyškovské charity. Lze platit jen kartou. Roušky z automatu jsou pratelné, zájemce si dokonce může vybrat i vzor na roušce. „Na výběr je z mnoha možností, od jednobarevných až přes vzory z pohádek,“ doplnil Celý. Ten dále dodal, že velký dík patří společnosti Foodex, která za realizaci myšlenky nechtěla ani korunu.

Stejný nápad měli i v brněnských Řečkovicích. Automat najdou zájemci v prostorách řečkovické radnice na Palackého náměstí v Brně, v přízemí vedle podatelny. Cena jedné roušky je také 50 korun, tato částka má pokrýt pouze náklady na výrobu dobrovolným švadlenám. Z jejich výrobků je také sortiment automatu průběžně doplňován. Jeden zájemce si může pořídit maximálně čtyři roušky. Radnice prosí, aby lidé tento počet nepřekračovali, ať se dostane na všechny, kteří nemají možnost si roušku zajistit svépomocí.

„Věřím, že tento krok pomůže doplnit roušky do všech řečkovických a mokrohorských rodin. Reagovali jsme tak na poptávku našich občanů, kteří ochranné pomůcky těžko shání. Spuštění automatu je efektivní způsob, jak snadno zaručit dostupnost roušek pro všechny potřebné,“ uzavřel řečkovický starosta Marek Viskot (ČSSD). 

Fotogalerie: