Městskou hromadnou dopravu ve Znojmě bude od 1. ledna zajišťovat nový dopravce Autobusy Karlovy Vary. Se změnou dopravce přijdou i další změny, cestující budou moci například v autobusech zaplatit kreditní kartou.

Od Nového roku začnou ve městě okurek a vína platit nová opatření na autobusových linkách 801 až 809. Přibydou nové autobusy a dvě nové linky.

Se změnou dopravce přijde několik důležitých novinek a změn. „Věřím, že lidé novinky ocení a brzy si na nový systém zvyknou. Důležitá zpráva pro všechny je, že cena nejlevnější jízdenky pro jízdu po Znojmě bude 10 korun,“ uvedla znojemská starostka Ivana Solařová (ANO 2011).

Do autobusů nastoupí lidé všemi dveřmi

První novinkou a velkou změnou pro cestující bude zavedení nástupu všemi dveřmi, přičemž přednostně se bude nastupovat druhými a třetími dveřmi. První dveře se budou používat v případě platby jízdenky u řidiče nebo kartou. „V ostatních případech platby kartou nebo s předplatní průkazkou bude možno využívat druhé a třetí dveře. Urychlí se tak přeprava a zvýší se pohodlí pro cestující,“ upřesnila na webu města mluvčí radnice Simona Chmelíková.

Nové vedení linek a jízdní řády

 Nové autobusy zajistí dopravu po mírně upravených trasách linek 801, 802, 803 a 804. Linka 805 bude sloučená s linkou 804. Vzniknou ale ještě dvě nové linky 806 a 807. Linka číslo 806 obslouží Cínovou horu a v druhém směru Melkusovu ulici a linka 807 pojede z Přímětic ke Koželužské ulici. I nadále zůstanou zachovány noční linky 808 a 809.

Nové autobusy s počítadly cestujících

 Od začátku roku 2023 budou silnice ve Znojmě a blízkém okolí brázdit nové autobusy Mercedes MB CONECTO a ISUZU NOVO CITI LIFE. Nízkopodlažní vozy vybavené klimatizací umožní lepší cestování maminek s kočárky a seniorů. „Ve vozidlech budou kromě validátorů i sčítače cestujících pro lepší přehlednost vytížení linek,“ upřesnila Chmelíková.

Jízdenky a validátory – platba hotově nebo kartou

 Jednorázové jízdenky si bude možno zakoupit přímo ve voze, a to hotově u řidiče. Jízdenka za 20 korun ve dvou zónách je přestupní a platí 45 minut. „Levnější a rychlejší variantou je platba kartou u řidiče nebo ve validátoru. Pokud chcete jízdenku jen po Znojmě v zóně 800, pak stačí nastoupit prostředními dveřmi a k validátoru přiložit bankovní kartu. Cena této jízdy je 10 korun,“ vysvětlila mluvčí radnice.

V případě dalšího přestupu do jiného autobusu v něm cestující opět přiloží kartu k validátoru a za jízdu s přestupem do 30 minut zaplatíte jen 16 korun. „Systém si pamatuje všechny jízdy za den a maximálně může být za den naúčtováno 40 korun, což je denní limit,“ sdělila Chmelíková.

Pokud budou lidé chtít jinou jízdenku nebo pořídit jízdenku pro spolucestujícího, pak stačí stejně jako v brněnské MHD na dotykové obrazovce zvolit potřebnou jízdenku a přiložit bankovní kartu.

Předplatní jízdenky, bezplatná přeprava a slevy

 Jízdenky na bankovních kartách, čipových klíčenkách, čipových průkazkách dopravce ZDS PSOTA i papírové předplatní jízdenky zůstávají nadále platné a nemusí se měnit. V tomto případě lze nastupovat všemi dveřmi vozidla a není nutné ukazovat jízdenku řidiči při nástupu. Veškeré jízdní doklady však může zkontrolovat jak revizor, tak i řidič.

Zadarmo budou i nadále jezdit důchodci, invalidé a dárci krve, kteří mají zlatou plaketu. Předplatní jízdenku na klíčenku, samolepku, bankovní kartu nebo případně i na původní kartu ZDS PSOTA lze zakoupit přes eshop.idsjmk.cz nebo přímo v Kontaktním centru IDS JMK na vlakovém nádraží.

Systém Znojmo jede! a nové kontaktní centrum

V pondělí 2. ledna pak zahájí provoz Kontaktní centrum IDS JMK na vlakovém nádraží, které cestujícím pomůže nejen s jízdným a jízdenkami po Znojmě, ale po celém kraji. „Testovací otevírací doba bude každý pracovní den od 7 do 14 hodin, v pondělí a středu bude prodloužena do 16 hodin a podle zájmu zákazníků se případně upraví,“ dodala mluvčí s tím, že informace, letáky a mapy linek ke stažení jsou k dispozici na webu www.znojmojede.cz.