Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity objevili protein, který pomáhá zajistit správné rozdělení genetické informace při tvorbě pohlavních buněk. U červů a myší ovlivňuje plodnost, u lidí je jeho obdoba popisována v souvislosti s vývojovými vadami. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot.
Doktor Nicola Silva z Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity při výzkumu procesů na pozadí tvorby pohlavních buněk objevil dříve nepopsaný protein, který stimuluje správné párování chromozomů a jejich stabilizaci. Protein s označením BRA-2 je zároveň prvním, u něhož vědci doložili, že je nezbytným faktorem pro vytváření tzv. synaptonemálního komplexu – zip připomínající proteinové struktury, která dvojici chromozomů spojí a tím mezi nimi umožní fyzickou výměnu částí DNA, tedy genetických informací.
„Pohybující se chromozomy se musí v rozsáhlém a poměrně chaotickém prostředí buněčného jádra najít a spojit ten samý od otce s tím od matky, aby vytvořily homologní pár. Jakmile se sejdou ty správné, přeskočí mezi nimi jiskra, abych tak řekl, a začne se vytvářet synaptonemální komplex, který je spojí. BRA-2 tuto tvorbu stimuluje, v podstatě můžeme říct, že chromozomům dá ke spojení povolení tím, že potvrdí, že jsou opravdu homologní,“ uvedl Nicola Silva.