„Byl to obtížný rok. Do půlky května jsme byli úplně zavření a po zbytek roku se potýkáme s mnoha omezeními. Na druhé straně se nám podařilo ukázat, že se dokážeme rychle přizpůsobit a umíme být společensky prospěšní,“ informoval ředitel VIDA! Lukáš Richter. Po celou dobu uzavření škol pečovali zaměstnanci vědeckého parku společně s Lipkou o děti zdravotníků na mimořádných příměstských táborech. Dohlíželi na distanční výuku a vymýšleli zajímavý program na zbytek dne.

Pro rodiny v lockdownu zase centrum nabídlo na svém webu chytrou zábavu v podobě stovky různých návodů na pokusy a domácí vědecké vyrábění. Na jarní prázdniny připravila VIDA! hru Šifru Kurta Gödela, která zájemce zavedla do brněnských uliček a pomohla jim odhalit tajemství tohoto vědce a brněnského rodáka. Prodlouženou hru si nakonec užily 3000 hráčů. „Správně jsme také předpokládali, že návštěvy školních skupin budou komplikované i po
otevření škol. Připravili jsme proto program VĚDA na kolech, kdy přímo do třídy přivezeme naše cestovní exponáty a vědecké představení,“ sdělil manažer programu Sven Dražan. Když v říjnu rušily školy kvůli karanténám své  rezervace, přišlo brněnské science centrum s myšlenkou online show Síla, kterou si třída objedná a díky mobilní aplikaci ji může nejen sledovat na obrazovce, ale také se do ní zapojit. „Show vysvětluje na jednoduchých pokusech
Newtonovy pohybové zákony. K jasnému pochopení jevů přispívají zpomalené záběry z průběhu experimentů. Žáci předem hlasují, jak podle nich pokus dopadne,“ přiblížili show její tvůrci Janet Prokešová a Aleš Pilgr.

K letošní návštěvnosti VIDA! parku ředitel Richter uvedl, že do současnosti přišlo 73 tisíc lidí, což je přibližně o dvě třetiny méně než předloni. „V měsících, kdy byla epidemiologická situace lepší, jsme si ale rozhodně na nezájem veřejnosti nemohli stěžovat. Letošní srpen byl dokonce nejúspěšnějším letním měsícem v celé naší historii,“ upozornil Lukáš Richter.

Z dalších zdařilých akcí roku 2021 je možné zmínit doplnění venkovní expozice o vodní exponáty, novou letní science show Bez hranic, zakoupení nového 3D filmu Na křídlech ptáků a celou řadu akcí. K nejzajímavějším patřil říjnový program Ruku na srdce, který VIDA! připravila ve spolupráci s krajskou záchrankou, a další ročník festivalu pro kutily Bastlfest.

V květnu otevřela centrum výstava (Ne)omezení. Ta hravou formou představovala různé vychytávky, které pomáhají hendikepovaným v běžném životě. Na konci listopadu pak odstartovala výstava COFFEE, věnovaná kávě z různých vědeckých pohledů. „Přivezli jsme ji z Německa a nabízí opravdové unikáty. Vedle historických exponátů tu je interaktivní stanoviště, které umožní poznat kávu doslova všemi smysly,“ láká k návštěvě Richter.

Návštěvníci ke vstupu do centra nepotřebují prokázat svou bezinfekčnost. To je nezbytné pouze při návštěvě science show či promítání 3D filmu. Po celou dobu přítomnosti v budově však musejí mít nasazený respirátor a dodržovat rozestupy. Během vánočních prázdnin je možné vědecký zábavní park navštívit od 27. do 30. prosince a po Novém roce i v neděli 2. ledna. Výstava o kávě je v ceně vstupného.