Vedení Brna vstoupilo do pojmenování historické lodě, Moskva vadí

Z pojmenování renovované lodě brněnského dopravního podniku, která má letos vyplout po mnoha letech na Brněnskou přehradu, se stalo politikum. Vedení města se rozhodlo, že to budou radní, kdo určí nové jméno.

  • Foto

    wikipedie

Radním se totiž nelíbilo, že by loď z roku 1955 měla nést původní název Moskva. Změnu inicioval náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL), jeho stranický kolega a radní Jaroslav Suchý ČTK napsal, že za iniciativou stojí společně s náměstkem primátorky Tomášem Koláčným (Piráti). Loď má nést jméno Morava či Bratislava.

Definitivně mají rozhodnout lidé buď hlasováním na portálu Brno ID, případně osobním hlasováním v březnu. Budou však volit pouze mezi dvěma názvy, které vybrali politici. Moskva v nabídce nebude přesto, že v anketě dopravního podniku se stala jednoznačným favoritem, stejně tak by pro toto jméno byli většinově například čtenáři portálu iDNES.cz. Lidé z dopravního podniku se k Moskvě klonili hlavně kvůli návratu k historii, ač je zřejmé, že byl název poplatný době.

Hladík na dotaz ČTK, který dostali všichni radní, neodpověděl. Dříve pouze uvedl, že "každým pojmenováním vysíláme nějakou zprávu, nějakou hodnotu. Nevnímám žádný důvod proč pojmenovávat loď po hlavním městě Ruska". Suchý uvedl, že z jeho pohledu byla "loď pojmenována v nějakém historickém kontextu, který dnes už neoslavujeme".

Podobně vnímají změnu názvu čtyři zástupci ODS ve vedení města. "Při veškerém respektu k pamětníkům a k tehdejším zaměstnancům dopravního podniku, kteří svépomocí loď postavili, se domníváme, že s přihlédnutím k historickému kontextu není příliš šťastné se vracet k názvu lodi Moskva," napsali ČTK. Navrhovaná jména vycházejí z principů pojmenovávání lodí. Bratislava je jedním z partnerských měst, ostatní lodě mají jména také po nich. Název Morava nesla jedna ze dvou lodí, která zahajovala provoz na Brněnské přehradě a dnes již neexistuje.

Piráti na dotazy ČTK neodpověděli, jediný zástupce ČSSD Oliver Pospíšil bere problematiku s nadhledem, hlasování o názvu je podle něj dobrým řešením. "Nechť se mají možnost vedle navržených jmen vyjádřit i k původnímu názvu Moskva," uvedl Pospíšil. Že by nemusely být konečnou verzí hlasování pouze jména Bratislava a Morava, připouštějí i zástupci ODS.

Radní se vůbec nezabývali například možností, že by se loď jmenovala Carolus, což byl parník, který byl první lodí, která vozila veřejnost v Brně. Povolení plout po Svratce získala před 125 lety.

Zdroj: 
čtk