V září se pak bude jednat o trvalém umístění díla v Brně, řekl novinářům ředitel Moravské galerie Jan Press.

"Socha je ve vlastnictví Moravské galerie. Byť je to sbírkový předmět, chceme ji prezentovat ve veřejném prostoru. Socha připomíná stoleté výročí Masarykovy univerzity a její umístění na Moravském náměstí má politický i společenský význam," uvedl Press.

Po skončení instalace na Moravském náměstí bude socha Masaryka hledat nové místo, kde ji Moravská galerie umístí natrvalo. "Přišlo nám hodně nabídek, ozvaly se městské části, různé instituce. Diskutovalo se o Masarykově onkologickém ústavu, Masarykově čtvrti nebo o kampusu Masarykovy univerzity. Zatím ale nevíme, kde bude socha stát, ale nejspíš zůstane v Brně," řekl Press.

Socha prvního prezidenta vznikla loni, vzbudila tehdy pozornost na festivalu RE:PUBLIKA, kde byla součástí výstavy Avant Garde připravené ve spolupráci s Moravskou galerií. Poté ji vystavovali v Praze na přehlídce Designblok. Sochu dostala Moravská galerie darem. Je to další z instalací ve veřejném prostoru. V roce 2017 tak galerie vystavila Růžový tank od Davida Černého u příležitosti výstavy Kmeny 90.